Skip to content

Cansız ve Mat Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlarınızın ipeksi yumuşaklığını ve doğal ışıltısını geri kazanmak için etkili bir bakım rutini oluşturmak istiyorsanız, mat saçlar için hazırlanan 4 öneriye göz atabilirsiniz.

İhtiyacı olan nem ve besin kaynağını karşılayamayan, yoğun işlem görmekten yıpranan saçlar zaman içinde mat ve cansız bir görünüme bürünebilir. Saçlarınızın ipeksi yumuşaklığını ve ışıltısını kaybettiğini gözlemliyorsanız, mat ve cansız saçlar için bakım rutini oluşturmalısınız. Bu sayede saçlarınızı güçlendirebilir, onarabilir ve böylelikle saç tellerinizdeki doğal ışıltıyı tekrar kazanabilirsiniz. O halde sözü daha fazla uzatmadan şu soruyu 4 maddede yanıtlamaya geçelim: Mat saçlar nasıl parlar?

 

Cansız ve Mat Saçlar için 4 Çözüm Önerisi 

Öncelikle saçlarınızın bir süredir mat ve donuk görünmesinin sebeplerine göz atmaya ne dersiniz? Aynaya baktığınızda cansız ve donuk saçlar ile karşılaşmanızın en temel nedeni, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nem desteğini alamamasıdır. Bu sorun, saçlarınızın yoğun kimyasal bileşenlere ya da yüksek ısı içeren şekillendiricilere sıklıkla maruz kalmasından dolayı kaynaklanabilir. Saç bakım rutininiz esnasında yanlış ya da eksik yaptığınız uygulamalar da, saçlarınızın nem ve besin desteğinden mahrum kalmasına neden olabilir. Saçlarınızı tekrar yumuşak ve ışıltılı görünümüne kavuşturmak için, saç bakımı rutininizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Haydi o değişikliklere beraber göz atalım!

 

1. Saçlarınızı Yıpratan Uygulamalardan Uzak Durun

Saçlarınızı eski ışıltısına ve yumuşaklığına kavuşturmak istiyorsanız, onlara güçlerini toplamaları için biraz zaman tanımanızda fayda var. Kimyasal bileşenler içeren saç boyaları, saç düzleştirici ve maşalar, renk açıcılar... Tüm bu faktörler, saç tellerinizin yıpranmasına, kırılmasına ve koparak dökülmesine neden olabilir. Mat ve donuk saçlar için uygun bir bakım rutini oluştururken saçlarınızı bir süreliğine özgür bırakmaya ve bu tip işlemler uygulamamaya özen göstermelisiniz.

 

2. Saçlarınıza Nem Desteği Sağlayan Ürünleri Tercih Edin

Hâlihazırda kullandığınız şampuan ve saç bakım kremi, mat ve donuk saçların ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte mi? Bu sorunun cevabı, saçlarınızın ışıltısını geri kazanmak açısından büyük önem taşır. Çünkü kullandığınız saç bakım ürünlerinin saç köklerinize ve tellerinize güçlü bir nem desteği sağlaması gerekir. Elidor Güçlü ve Parlak Saçlar serisinde bulunan şampuan ve serum bakım kremi, Nutri Shine teknolojisi kullanılarak formüle edilmiştir. Saç yıkama esnasında her bir saç telini koruyucu bir bariyer gibi saran bu ürünler saçlarınızı güçlendirerek besler. Düzenli kullanımda saçlarınıza daha canlı ve ışıltılı bir görünüm kazandırabilir, saç tellerinizi onarabilirsiniz. 

 

3. Saçlarınıza Ekspres Bakım Uygulayın

Nem ihtiyacını karşılayamayan saçlarda mat bir görünümün yanı sıra kuruluk sorunu da baş gösterebilir. Kuru ve cansız saçlarınızı kolayca tarayabilmek ve saç tellerinizdeki ipeksi yumuşaklığı tekrar hissedebilmek için, günlük saç bakım rutininize bir mat saç spreyi ekleyebilirsiniz. Elidor İpeksi Yumuşaklık için Ekspres Bakım Spreyi, argan ve babassu yağlarıyla formüle edilmiş içeriğiyle, saçlarınızı kökten uca ve ağırlaştırmadan besler. Saçlarınızın neme ihtiyaç duyduğu anlarda bu saç spreyini kolaylıkla uygulayabilir, saçlarınızı kolayca tarayabilirsiniz. 

 

4. Saç Yıkama Alışkanlıklarınıza Göz Atın

Saçlarınızın kuru ve mat bir görünüme bürünmesinin temel sebeplerinden biri, saç yıkama alışkanlıklarınızın altında yatıyor olabilir. Saçlarınızı her gün yıkadığınız takdirde, saç derinizdeki sebum kalıntılarını yok etmiş olursunuz. Oysa sebum, saç köklerinizi beslemekte önemli bir rol oynar. Elbette saçlarınızı temiz tutmanız ve düzenli olarak yıkamanız, saç derinizin sağlığı açısından büyük önem taşır. Ancak saç yıkama sıklığınızı iki günde bir olacak şekilde tekrar düzenlemenizde fayda var. Son olarak, saçlarınızı durularken sıcak su kullanmak, saç derinizin kurumasına ve saç köklerinizin yıpranmasına neden olabilir. Saçlarınızın ışıltısını korumak için, saçlarınızı durularken ılık su kullanmaya özen göstermelisiniz.