Skip to content
Yağlı Saçlar için Bakım Yolları

Yağlı Saçlar için Bakım Yolları

İpuçları ve Ürünler

 

Yağlı saçlar gündelik hayatınızda sorun mu oluyor? Yalnız değilsiniz. Çok yağlı saçlar, özellikle sıcak havalarda Türkiye’nin genel sorunu. Doğru bakım yöntemlerini ve uygun saç bakım ürünlerini kullanarak doğru oranda nemlendirilmiş saçlara sahip olmak mümkün. Yağlı saçlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için tıklayın.

 • 1

  Yağlı saçların canınızı sıkmaması için saçlarınızı daha az yıkayın

  Kulağa yalan gibi gelebilir, ancak saçlardaki yağ oranını azaltmak söz konusu olduğunda bu, en etkili yöntemlerden biridir. Saçlarınızı çok sık yıkarsanız, vücudunuz saç derisini ve saç tellerini nemli tutmak için gereken doğal yağların eksik olduğunu düşünür. Sonuç olarak daha fazla yağ üretir. Saçlarınızı gün aşırı ve daima ılık ya da soğuk suda yıkayın. Yıkamadığınız günlerde topuz, at kuyruğu veya örgü gibi normalde kullanmadığınız sıkı saç stillerini kullanmaya çalışın. Daha pek çok ipucumuz var!

 • 2

  En iyi dostunuz, kuru şampuan

  Formülünde alüminyum bulunan oktenil suksinat, özellikle saçlarınızı yıkamayacağınız günlerde saçlardaki yağlanmayı ve saç dökülmesini önler, saçlara hacim ve doku kazandırır. Spor salonunda veya dışarıda egzersiz yapmayı seviyorsanız, saçlarınızı antrenmana hazırlamak için spreyleyerek biraz kuru şampuan uygulayın. Yaptığınız aktivitenin yoğunluğuna bağlı olarak ter, saç tellerini etkilemeyeceği için yıkama adımını bile atlayabilirsiniz.

 • 3

  Belirli şampuanları kullanın

  Yağlı saçlar için özel geliştirilen şampuanları tercih etmelisiniz. Saç tellerinin kuruyabileceği fikrini unutun: Yağlı saçlar için yenileyici formülle sahip saç bakım ürünleri, saç derisinin yağ oranını dengelemesini sağlar. Bu yüzden idealdir. Saç derisini koruduğu için kepek şampuanları da tercih edilebilir. Saç köklerini daha derinlemesine temizlemek için 15 günde bir, eğer şekillendirici ürünler kullanıyorsanız haftada bir kalıntı giderici şampuanla saçlarınızı yıkayınız.

 • 4

  Şampuanınızı bilinçli kullanın

  Şampuanı kullanma biçiminiz, ürünün kendisi kadar önemlidir. Çoğu insanın düşündüğünün aksine, ürünü saç tellerine bir kez uygulamak yeterlidir. İşlem sırasında hiç çekinmeden ürünü elinize dökün ve köklere uygulayın. Dairesel hareketlerle en az 20 saniye boyunca saç derinize nazikçe masaj yapın.

 • 5

  Düğümleri açmak için geniş aralıklı fırça kullanın

  Saçlarınızı fırçalama biçiminizin yanı sıra, kullandığınız fırça bile saçlarınızın yağlanmasına neden olabilir.  Bu yüzden, fırçalama işlemini günde en fazla üç kez yapın ve yağı köklerden tellere daha iyi dağıtan geniş aralıklı fırçaları tercih edin. Ayrıca, ellerinizi saçlarınızda çok fazla gezdirmeyin. Bu yalnızca çevredeki kiri saç tellerinize bulaştıracaktır. Kendinizi kontrol edin!

İlginizi Çekebilecek Diğer İpuçları