Skip to content

Saçlarınızı Isıdan Korumanın 8 Yolu

 

Saçlarınızı kuruturken ve şekillendirirken yoğun ısıya maruz bırakıyor olabilirsiniz. Hatta aceleniz olduğu anlarda pek çok kişi gibi siz de hızlı bir şekilde hazırlanabilmek için saçlarınızın sağlığını göz ardı edebilirsiniz. Tüm bunlar oldukça sık rastlanan senaryolar. Tıpkı yüksek ısıya maruz kaldıkça güçsüzleşen, kopan ve yanan saçlarınız gibi. Gerek saçlarınızı kurutmak gerek şekillendirmek için ısıdan vazgeçemiyor ancak saçınızın ısıdan korunması için de çeşitli çözümler bulmak istiyorsanız önereceğimiz 8 etkili yolu deneyebilirsiniz. 

1. Saç Kremi ve Saç Maskesi Kullanın

Şampuanlar, saç tiplerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak hemen herkes tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Ancak sıra saç kremi ve saç maskesi gibi bakım ürünlerine geldiğinde ne yazık ki çoğunluk için aynı durum söz konusu olamıyor. Şampuan kadar saç kremi ve saç maskesini de düzenli şekilde kullanmalı, böylece saçlarınızın bakımını yaparken aynı zamanda saç tellerinizi de yüksek ısı, rüzgar, saç boyası, saç spreyi gibi olası yıpratıcılara karşı hazırlamalısınız.

 

2. Saçlarınızı Şekillendirmeden Önce Düğümleri Çözün

Özellikle aceleniz olduğu anlarda siz de duş aldıktan sonra saçlarınızdaki düğümleri açmadan saçlarınızı kurutmaya ve şekillendirmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bu durum saçlarınıza çok daha yüksek seviyelerde ısıyı, çok daha uzun süre uygulamanıza yol açabilir. Saçı ısıdan korumak için ise öncelikle çok sert olmayan bir saç fırçası ile saçlarınızı birbirinden ayırıp düğümlerini çözmeli, ardından kurutmaya veya şekillendirmeye başlamalısınız.

 

3. Düşük Sıcaklık Derecelerini Tercih Edin

İster saç kurutma makinesi ister maşa isterseniz saç düzleştiricisi kullanıyor olun; tüm saç aletlerinizi olabildiğince düşük ısılarda çalıştırarak saçlarınızda ısıdan dolayı meydana  gelebilecek olumsuz etkileri minimuma indirebilirsiniz. Benzer şekilde saçı ısıdan korumak amacıyla saç aletlerini olabildiğince kısa sürelerle saçınıza temas ettirmeniz gerekiyor.

 

4. Saçlarınıza Maşa Kullanmadan Bukleler Kazandırın

Eğer saçlarınızı ısıya maruz bırakmadan bukle görüntüsü elde etmek istiyorsanız maşasız saç şekillendirme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Saçlarınızı tişörtle ya da pipetle sararak veya örerek doğal bukleler elde etmeniz mümkün. Bir gün önceden uygulamanız gereken bu yöntemlerle tam istediğiniz sonucu alamıyorsanız kısa süreli ve düşük ısılı maşa uygulaması da yapabilirsiniz.

 

5. Saçlarınızın Şeklini Saten Bone ile Koruyun

Saten bone kullanımı, saçı ısıdan koruma yöntemleri arasında pek yaygın bir alternatif olmasa da özellikle bukleli saçların şeklini korumak için en ideal seçeneklerden biri. Tekrar tekrar saçlarınıza maşa uygulamak yerine bukleli görünümü çok daha uzun bir süre korumak amacıyla yatmadan önce başınıza saten bone takabilir, böylece saçlarınızın şeklini saç tellerinize zarar vermeden koruyabilirsiniz.

 

6. Profesyonel Saç Aletleri Kullanın

Evet, profesyonellerin kullandığı markaların ve cihazların fiyatları çok daha yüksek olabiliyor. Ancak saçlarınızı sürekli makinelerle kurutup, saç şekillendiricilerle şekillendiriyorsanız birikim yaparak profesyonel saç aletlerine geçmeniz size pek çok açıdan avantaj sağlayacaktır. Bu sayede saçlarınıza çok fazla zarar vermeden dilediğiniz işlemi uygulayabilir, kısa sürede istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

 

7. Saç Kesim Rutininizi Aksatmayın

Saçlarınıza ne kadar dikkat ederseniz edin, yıpranmış saç görünümden kurtulamıyor musunuz? Belki de bu görünüm, bir profesyonelin görebildiği detayları görememenizden kaynaklanıyor. Bu nedenle düzenli aralıklarla kuaförünüzü ziyaret edebilir, saçlarınızın kesim, boya gibi rutin işlemlerini yaptırırken bir yandan da saç tellerinizin ve saç derinizin sağlığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

8. Isıdan Koruyan Saç Bakım Ürünlerini Deneyin

Gözünüz gibi baktığınız saçlarınızı yüksek ısının zararlarından korumak için özel olarak geliştirilmiş saç bakım ürünlerine şans vermeye ne dersiniz? Elidor 7si 1 Arada Durulanmayan Saç Güzelleştirici Krem, saçlarınızı yalnızca yüksek ısıya karşı korumakla sınırlı kalmaz; aynı zamanda yumuşatır, şekillendirir, güçlendirir ve elektriklenmenin de önüne geçer. Ek olarak saçlarınıza 48 saat kalıcı koku verir ve parlaklık kazandırır. Artık siz de saçlarınızı ısıdan korumak için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Saç bakımına dair merak ettiğiniz diğer tüm ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Ürünler

Ürünler