Skip to content

Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

Daha güçlü, ışıltılı ve yumuşak saçlara kavuşmak için saç bakım kremlerinden yardım alabilir, birkaç ipucuna göz atarak bakım kreminizi daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Saç bakım kremleri, sundukları kullanım kolaylığı ve güçlü etkileri sayesinde birçok kadının uyguladığı bakım rutininin vazgeçilmez bir parçasıdır. Saçlarınızı güçlendirmek, onarmak, beslemek, canlandırmak ve daha kolay şekillendirmek ya da taramak istiyorsanız, saç bakım kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Saç bakım kremi kullandığınız halde saçlarınızda güçsüz, mat, sönük ve kuru bir görünüm oluştuğunu gözlemliyorsanız, belki de uygulama esnasında bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz. Bu nedenle saç bakım kremi kullanım ipuçlarına göz atmaya ve böylelikle kullandığınız üründen en iyi şekilde verim almaya ne dersiniz?

 

Saç Bakım Kremi Ne İşe Yarar?

Saç bakım kremleri, doğru ve düzenli şekilde kullanıldıklarında saç tellerini beslemekte, güçlendirmekte ve onarmakta son derece etkili ürünlerdir. Saç bakım kremlerinin özel formülleri, saç tellerinizi koruyucu bir bariyer gibi sararak onlara nem ve besin desteği sağlar. Bu sayede saçlarınız her yıkama sonrasında daha yumuşak ve parlak olabilir. 

 

Saç Bakım Kremleri Kullanma İpuçları 

Saç bakım kremleri iki farklı gruba ayrılır. Saç yıkama esnasında ve şampuandan sonra kullanılan ürünler, saçta belirli bir süre bekletildikten sonra durulanmalıdır. Durulanmayan saç bakım kremleri ise duş sonrasında uygulayabileceğiniz, saçlarınıza gün boyu koruma desteği sağlayan ürünlerdir. Saçlarınızı canlandırmakta, taramakta ve şekillendirmekte güçlük çekiyorsanız, her iki üründen de yardım alabilirsiniz. Ancak bu esnada bazı kullanım ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

 

1. Saçlarınızın Yapısına Uygun Ürünler Seçin

Saç bakım kremi öneri ve tavsiyeleri, her saç tipi için farklı ürünleri işaret eder. Çünkü her saç tipinin ihtiyaçları, sorunları ve yapısı bir diğerinden farklıdır. Saçlarınıza güçlü bir bakım desteği sağlamak için, seçtiğiniz saç bakım kreminin saçlarınıza uygun olduğundan emin olmalısınız. Kuru, yağlı, yıpranmış, boyalı, hacimsiz, sönük... Saçlarınızın yapısı ve sorunları ne olursa olsun, onlara kusursuz uyum sağlayan bir bakım kremini kolaylıkla bulabilirsiniz. 

 

2. Saçlarınızı Kremden Tamamen Arındırdığınıza Emin Olun

Durulanarak kullanılması gereken saç bakım kremlerini saçlarınızdan tamamen arındırdığınıza emin olmalısınız. Saçlarınızda krem kalıntıları kaldığı takdirde, saçlarınız daha çabuk yağlanabilir ya da ağırlaşabilir. Her saç bakım kreminin duş esnasında saçlarda bekletilmesi gereken süre aralığı bir diğerinden farklı olabilir. Bu nedenle seçtiğiniz ürünün kullanım talimatlarına mutlaka göz atmalı ve bekleme süresinin sonunda saçlarınızı tamamen duruladığınızdan emin olmalısınız. 

 

3. Saç Diplerinize Bakım Kremi Uygulamayın

Saç bakım kreminin saçlarınıza ipeksi bir yumuşaklık kazandırmasının temel nedeni, saçlarınıza güçlü bir nem desteği sağlamasıdır. Bu nedenle saç kremlerinin yalnızca saç uçlarına ve boylarına uygulanması gerekir. Bakım kremlerinin özel formülasyonları, saç diplerine uygulandıkları takdirde bu bölgede hızlı yağlanma sorununa neden olabilir. Kullandığınız saç bakım kremini saç diplerinizle temas ettirmemeye özen göstermelisiniz.

 

4. Bakım Kremini Saçlarınıza Eşit Şekilde Dağıtın

Saç tellerinizin tümünün uyguladığınız bakım desteğinden eşit şekilde yararlanması, güçlü ve yumuşak saçlara kavuşabilmeniz açısından son derece önemlidir. Saç bakım kremini saç tellerinize homojen bir şekilde dağıtmak için, krem uyguladığınız saçlarınızı geniş dişli bir tarak yardımıyla tarayabilir ya da saçlarınızı tutamlar halinde ayırarak krem sürebilirsiniz.