Skip to content
Kuru Saçların Ardındaki Nedenler

Kuru Saçların Ardındaki Nedenler

Saçlarınız yardım istiyor

 Bir düşünün: Arkadaş grubunuzla berabersiniz ve konu saçtan açılıyor.

Çoğu arkadaşınızın yağlı saçlarla ilgili sorunlarından şikayet ettiği, sizin tam tersine kuru saçlara sahip olduğunuz için ne söyleyeceğinizi bilmediğiniz durumlar oluyor mu? Üzülmeyin. Tıpkı yağlı veya karma saçlar gibi kuru saçlar da sadece farklı bir saç tipidir. Tamamen genetik nedenlerden ötürü, saç derinizde bulunan yağ bezleri saçlarınızın tamamını nemlendirmek için gerekenden daha az yağ üretir.
 
Kuru saçlar için bir başka açıklama da saçlarınızın doğal şeklidir. Karakteristik halka şekillerinden dolayı, köklerden gelen doğal yağlar saç uçlarına ulaşmak için daha uzun bir yol kat eder. Dolayısıyla kıvırcık ve kabarık saçlar daha kuru olma eğilimindedir. Öte yandan, düz saçlarda bu yol tamamen düz olduğu için, bu durumun tam tersi görülür.

Peki ama saçlarınız gerçekten kuru mu yoksa yanmış mı? Yoksa saç tellerinizin günahını mı alıyorsunuz? Bu bölümde yanmış saçlarla ilgili her şeyi ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz. Her halükarda, sorunun ne olduğunu bulmak için saç bakım rutininizin dikkatlice incelenmesi faydalı olabilir. Ama bir dermatologun fikrini almayı da unutmayın. Saçlarınıza nasıl bakım yapmanız gerektiğini; saçlarınızın kuru mu, yoksa yanmış mı olduğunu sadece uzman bir saç doktoru söyleyebilir.

 • 1

  SAÇLARINIZ KURU MU, YOKSA YANIK MI?

  Saçlarınız çok uzun süredir kuruysa; saçların güçsüz, gözenekli, sert ve kırılgan bir hal aldığı "yanmış saç" durumuyla karşı karşıya olabilirsiniz.

 • 2

  Yanık saçların nedenleri

  Yanık saçların ardında pek çok neden olabilir. En çok karşılaşılan nedenlerden bazıları şunlardır:

 • 3

  Yetersiz nemlendirme

  E saç bakım kreminiz nerede?

 • 4

  Aşırı kimyasal kullanımı

  Sürekli fön çekmek gibi, tekrarlanan düzleştirme uygulamaları ve sık boyama.

 • 5

  Aşırı ısı

  Saç kurutma makinesinin aşırı (ve termal koruma olmadan) kullanılması ve sıcak suyla alınan duşlar nemli saçların en büyük düşmanlarıdır.

 • 6

  Aşırı yıkama

  Evet, saçlarınızı çok fazla yıkamanız saç derinizdeki doğal yağları alır götürür ve sonuç olarak saçlarınız nemsiz kalır.

 • 7

  Hormonal değişiklikler

  Örneğin; tiroide bağlı rahatsızlıklar, gebelik, emzirme ve menopoz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İpuçları