Skip to content

Tarak Nasıl Temizlenir? 

Tarağınızı temizlemek için, üzerindeki saçları topladıktan sonra nemlendirip ovarak yıkayabilir ve ardından iyice kurutabilirsiniz.

Rutin saç bakımının en önemli adımlarından olan saç tarama esnasında kullanılan tarak, son derece önemlidir. Ancak ne kadar kaliteli bir tarak kullanırsanız kullanın, tarağınız kirliyse istediğiniz etkiyi alamayabilirsiniz. Kirli tarakların dişleri arasına yerleşen ölü hücreler, yağ ve toksinler saçlarınıza zarar verebilir. Ayrıca tarağınız da ömrünü tamamlayamadan kısa sürede yıpranır. Saçınızı yıkadıktan sonra kirli bir tarak ile temas ettirmemek için "Saç fırçası nasıl temizlenir?" öğrenebilir ve tarağınızı düzenli olarak temizleyebilirsiniz.

 

1. Saçlarınızı Temizleyerek Başlayın

Tarak temizliğinin ilk adımı, tarağın dişlerinde kalan saçları toplamaktır. Saçlarınızı her taradığınızda, bu saçları temizlerseniz işiniz çok daha kolay olur. Gevşek halde duran saçları elinizde temizleyebilirsiniz. Sıkışan ve dolaşan saçlar içinse bir makastan yardım alabilirsiniz. Ayrıca ince dişli bir krepe tarağı kullanarak detaylara da girebilirsiniz. Unutmamalısınız ki, bu adımda ne kadar titiz davranırsanız detaylı temizlik o kadar kolay olur.

 

2. Tarağı Suda Bekletin

Taraktaki kalıntılardan kurtulmak için nemlendirmek önemlidir. Tarağınızın sığabileceği büyükçe bir kabı su ile doldurarak tarağınızı içerisine atabilirsiniz. Suyun içerisine birkaç damla şeklinde damlatabileceğiniz sirke ya da karbonattan da faydalanabilirsiniz. Ancak bu aşamada tarağınızın tipine göre bazı noktalar değişiklik gösterebilir.

  • Plastik ya da metal fırçaları 30-60 dakika bekletebilirsiniz.

  • Saç fırçası kumaş kaplıysa ya da yumuşak bir doku kaplaması varsa yalnızca dişleri suya batırmanız yeterli olur.

  • At kuyruğu gibi doğal kıllı fırçalar kullanıyorsanız tarağınızı yalnızca birkaç dakika suda bekletmelisiniz. Aksi takdirde kıllar yıpranabilir.

 

3. Ovarak Tarak Temizleme

Tarağı suda beklettiğinizde kalıntılar yumuşayarak temizlemeye hazır hale gelir. Bir diş fırçasından faydalanarak tarağın dişlerinin arasını iyice temizleyebilirsiniz. Bu sayede yalnızca tarağın zemini değil, dişlerin ya da kılların kökleri de temizlenmiş olur.

 

4. Tarağı Kurulayın

Nemli kalan tarak daha kısa sürede kirleneceğinden, temizlik sonrasında kurulama işlemine yeterince önem vermeniz gerekir. Öncelikle bir kağıt havlu yardımıyla ilk ıslaklığını alabilirsiniz. Daha sonra kuru bir bezin üzerinde bir gün bekletmenizde fayda vardır. Ayrıca nemli bir bölgede yaşıyorsanız ve tarağınız sıcağa dayanıklıysa saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

 

Ahşap Tarak Temizliği Nasıl Yapılır?

Tarağınız ahşaptan yapılmışsa suda bekletmek iyi bir fikir olmayabilir. Bu nedenle tarağınızın suyla mümkün oldukça az temas ettiği yöntemler kullanmanızda fayda vardır. Öncelikle klasik taraklarda olduğu gibi saçları temizlemeniz gereklidir. Daha sonra su, çay ağacı ve Hindistan cevizi yağlarından birkaç damla alarak tarağı silebilirsiniz.