Skip to content

Şelale Örgüsü Nasıl Yapılır?

Saçlarını harika gösterecek olan yeni bir örgü tipi denemek ister misiniz? O hâlde şelale saç örgüsü modelini inceleyebilirsiniz. 

Her ortamda kullanabileceğiniz hayat kurtarıcı bir saç şekillendirme geleneği olan saç örgüsü, onlarca farklı tipte yapılabilir. Saç örgüsü modelleri arasında son yılların en trend modellerinden biri olan şelale saç örgüsü ise, dalga dalga uzanan ve göz alıcı bir örgüye sahip olmak isteyenler için şahane bir seçenektir. İster günlük olarak isterseniz de özel günleriniz için kullanabileceğiniz bu yeni örgü modeliyle harika görünen saçlara sahip olabilir, güzelliğinizle ve stilinizle tüm dikkatleri üzerine çekebilirsiniz. Peki harika görünmenizi sağlayacak olan şelale örgüsü yapılışı hakkında çok işinize yarayacak olan ipuçları ister misiniz? Sizin için hazırlanan önemli noktaları hemen uygulayarak güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. 

 

10 Adımda Şelale Örgüsü Nasıl Yapılır?

 1. Şelale örgüsüne başlamadan önce, açık bırakacağınız saç bölümünün dalgalı ya da düz olması gerekir. Bunun için öncellikle saçlarınızı şekillendirebilirsiniz.

 2. Ardından saçlarınızı her zaman kullandığınız yönde ya da ortadan ikiye ayırabilirsiniz.

 3. Örgüye başlarken öncelikle saçlarınızın ön bölümünden bir tutam alabilir, aldığınız bu tutamı üç eşit parçaya bölebilirsiniz. Tutamları numaralandıracak olursak en önde kalan parça 1, ortadaki parça 2, en arkada kalan parça ise 3. parça olabilir.

 4. Böldükten sonra, 3. parçayı elinizde tuttuğunuz diğer 1 ve 2 numaralı parça arasından geçirebilirsiniz.

 5. Geçirdiğiniz 3 numaralı parçayı öne doğru kakül bırakır gibi bırakıp, 3 numaralı parçanın önünde kalan 1. parçayı da arkaya doğru uzatmalısınız.

 6. Sonuç olarak 3 numaralı parça aşağıda kalmış olacak ve 1 numaralı parça da yay şeklinde arkaya doğru uzanmış olacak. 2. parça ise yeni tutam için elinizde bekleyebilir.

 7. Daha sonra arkadan yeni bir küçük tutam alıp bu parçayı da yine 1 numaralı parça ve 2 numaralı parçanın arasından geçirebilirsiniz.

 8. Geçirdiğiniz tutamı ilk seferinde olduğu gibi öne doğru bırakabilirsiniz. Ardından altta kalan 3 numaralı parçayı kıvırarak tekrar yeni bir tutam alabilirsiniz. 

 9. Örmek istediğiniz bölümün tamamı bitene kadar aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. 

 10. İsterseniz her iki tarafı da örebilir, şelale saç modelini bu şekilde tamamlayabilirsiniz. 

 

Toplu Şelale Örgü Modeli İçin Yapmanız Gerekenler

 • Şelale saçı tamamladıktan sonra isterseniz at kuyruğu isterseniz de dağınık topuz yapabilirsiniz. 

 • Uçlarını bıraktığınız saçları çok fazla sıkmadan nazikçe arkaya doğru atabilirsiniz. 

 • Ardından istediğiniz şekilde at kuyruğu ya da topuz yapabilirsiniz. 

 • İsterseniz ön bölümden iki tutam kakül de bırakabilirsiniz.