Skip to content

Salaş Topuz Nasıl Yapılır? 

Yalnızca 5 adımı takip ederek havalı, dağınık ve etkileyici görünen bir salaş topuz modeline kavuşabilirsiniz!

Haydi, bir an için geçmişe dönelim: Bir gün evde otururken, yüzünüze ve gözlerinize gelen saçlarınızdan kurtulmak için, aynaya dahi bakmadan saçlarınızı gelişigüzel bir topuz yaptınız. Hatta belki o an yakınınızda toka bile olmadığı için, saçlarınızı kalemle tutturdunuz. Daha sonra aynaya baktığınızda, bilinçsizce yaptığınız topuzun kusursuz göründüğünü fark ettiniz. Bir daha ne zaman dışarı çıkmak için hazırlanacak olsanız, bir türlü aynı topuz modelini yapmakta başarılı olamadınız.

Herhalde bu anıyı yaşamayan kadın yoktur. Murphy Kanunları gereği, kusursuz görünen bir salaş dağınık topuz yapmak istediğinizde, hayalinizdeki görünümü yakalamakta zorlanırsınız. Fakat artık bu talihsizliği kırmanın zamanı geldi! 5 adımda "Salaş topuz nasıl yapılır?" sorusunu cevaplamaya ve birbirinden güzel salaş topuz modelleri denemeye ne dersiniz?

 

1. Saçlarınızın Şekline Karar Verin

Salaş topuz, hem düz hem de dalgalı saçlara çok yakışan bir modeldir. Salaş topuz yapımı aşamalarına geçmeden önce, saçlarınızı nasıl kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Dilerseniz saçlarınızı doğal düz ya da dalgalı formunda bırakabilirsiniz. Salaş topuzunuzdan çıkan birkaç saç tutamının daha hacimli ve dağınık görünmesini istiyorsanız, saçlarınızı maşa yardımıyla biraz daha dalgalandırabilirsiniz.

 

2. Saçlarınızı Taramayın

Sizi kusursuz bir salaş topuz yapmaktan alıkoyan en büyük engel, saçlarınızı şekillendirirken taramak olabilir. Oysa salaş topuzun şanı, gelişigüzel yapılmış gibi hafifçe dağınık görünmesinden gelir. Özellikle topuzunuzun ön kısmını tarayarak düz bir görünüm kazandırmaktan kaçınmalısınız. Saçlarınızı yalnızca parmaklarınızla hafifçe tarayarak şekillendirmeniz yeterli olacaktır. 

 

3. Büyük ve Dağınık Bir Topuz Oluşturun

Saçlarınızı topuz yaparken germekten ya da sıkı bir şekilde burmaktan kaçının. Aksine, topuzunuz mümkün olduğunca gevşek ve dağınık olmalı. Bu esnada alnınızdan ve kulaklarınızın önünden birkaç tutamı serbest bırakabilirsiniz. Topuzunuzu tel tokalar yardımıyla sabitledikten sonra, saç tutamlarınızı hafifçe çekiştirerek daha gevşek bir topuz görünümü yakalayabilirsiniz. 

 

4. Birkaç Tutamı Özgür Bırakın

Topuzunuzu tel tokalar yardımıyla sabitlerken, saç tutamlarınızın tümünü aynı noktada buluşturmaktan kaçınmalısınız. Farklı tutamları topuzun farklı bölümlerine sabitleyerek daha doğal bir görünüm oluşturabilir, dilerseniz birkaç saç tutamını özgür bırakarak hafifçe dağılmış bir topuz yaratabilirsiniz.

 

5. Saç Modelinizi Sabitleyin

Saçlarınızın bu kadar özgür olmasına izin vermek, onların gün içinde dağılmasına sebep olabilir. Salaş topuzunuzu gün boyu bozulmadan koruyabilmek için son aşamada saçlarınıza bir sabitleyici sprey uygulayabilirsiniz. Böylelikle hem salaş görünümden ödün vermeyebilir hem de saçlarınızın birkaç saat içinde açılarak bağımsızlıklarını ilan etmesini önleyebilirsiniz.