Skip to content

Saç Köpüğü Nedir, Nasıl Kullanılır? 

Saçlarınızda hacimli, doğal ve çarpıcı görünen dalgalar oluşturmak için saçlarınızın yapısına uygun bir saç köpüğünden yardım alabilirsiniz. 

Her yeni güne hacimli, kolay şekillenen ve dolgun görünen saçlarla başlamayı kim istemez? Ama kabul etmek gerekir ki, her insanın aynada sönük ve hacimsiz görünen saçlarla karşılaştığı sabahlar vardır. Saçlarınızın yapısı, sorunları ve uyguladığınız saç bakım rutini onların sağlığını ve görünümünü doğrudan etkileyen faktörlerdir. Her an sağlıklı ve hacimli görünen saçlara kavuşmak için, saçlarınızın ihtiyaçlarını birebir karşılayan saç bakım ürünlerinden oluşan bir bakım rutini oluşturmanız gerekir. Ancak bu rutini sürdürseniz bile, saçlarınızı daha kolay şekillendirmek ve dolgun bir görünümle buluşturmak için saç köpüklerinden yardım alabilirsiniz. Peki, saç köpüğü kullanımı nasıl olmalıdır? Saç köpüğü ne işe yarar? Bu soruların yanıtlarını birlikte bulmaya hazır mısınız?

 

Saç Köpüğü Ne İşe Yarar?

Saç köpükleri, nem ve çevresel kirlilik faktörleri gibi nedenlerden dolayı saçlarınızın gün içinde elektriklenmesine ya da kabarmasına engel olan, saçlarınıza hacimli ve sağlıklı bir görünüm katan bakım ürünleridir. Saç köpüklerinin özel formüllerinde bulunan besleyici içerikler, saç tellerinizi bir bariyer gibi sararak onlara nem ve besin desteği sağlar. Saçlarınızın yapısına uygun bir saç köpüğü tercih ederek saçlarınızda dilediğiniz formu yakalayabilir, gün boyu şeklini koruyan saç modellerinin keyfini çıkarabilirsiniz. 

 

Saç Köpüğü Nasıl Kullanılır?

Seçtiğiniz saç köpüğünün saçlarınıza uygun olması büyük önem taşır. Örneğin kıvırcık saçlara sahipseniz, bukle belirginleştirici etkisi bulunan ürünlerden yana seçim yapabilir, düz saçlarınız varsa saç tellerinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlayan saç köpüklerini tercih edebilirsiniz. Peki, kullandığınız üründen maksimum verim alabilmek için saç köpüğünü nasıl uygulamalısınız?

 

1. Saç Köpüğünü Saç Tellerinize Eşit Şekilde Dağıtın

Saç köpüklerinin büyük çoğunluğu, saçların yalnızca uçlarına ve boylarına uygulanır. Kusursuz bir görünüm yakalamak için, saç köpüğünün saç tellerinize mümkün olduğunca eşit dağıldığından emin olmalısınız. Dilerseniz, saç köpüğü şişesini çalkaladıktan sonra, elinize yeterli miktarda ürün sıkarak uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Ancak bu işlemi daha kolay hale getirmek için, geniş dişli ve temiz bir saç fırçasının üzerine köpük sıkarak doğrudan saçlarınızın uçlarını ve boylarını tarayabilirsiniz.

 

2. Saçlarınıza Şekil Verin

Saçlarınızı saç köpüğü ile kıvırcık yapma ya da onlara dalgalı bir görünüm katma niyetindeyseniz, ikinci aşamada saçlarınızda doğal bukleler oluşturabilirsiniz. Bu esnada tercih edebileceğiniz birçok yöntem var. Dilerseniz saçlarınızı örebilir ve saç köpüğü saç tellerinize tamamen nüfuz ettikten sonra, saçlarınızı açarak doğal görünümlü bir su dalgası modeli oluşturabilirsiniz. Saçlarınızı kendiliğinden kurumaya bıraktığınız takdirde, daha hafif dalgalı ve hacimli bir görünüm elde edersiniz. Son olarak, saç tellerinizi tutamlar halinde kıvırarak kurumaya bırakabilir ve daha sık buklelere kavuşabilirsiniz. 

 

3. Saçlarınızı Kurutun

Kıvırcık ve hacimli görünen saçlara kavuşmak için, köpük uyguladığınız saçlarınızı difüzör yardımıyla kurutabilirsiniz. Saç köpüğü ile kısa saça şekil verme işleminde difüzör kullanmak size zamandan kazandırabilir. Saçlarınızı örmek ya da şekillendirmek için yeterli vaktiniz yoksa ve saçlarınız bu yöntemleri tercih edemeyeceğiniz uzunluktaysa köpük uyguladığınız saçlarınızı birkaç tutama ayırarak difüzörle kurutabilirsiniz.