Skip to content

Saç Kabarmasını Önlemek için Altın Tüyolar 

 

Saçlarınızın kabarmasını önlemek için saçlarınıza güçlü bir nem desteği sağlayan ürünlerden yana seçim yapmalı, saç tellerinizi yıpratan günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

Sabah uyandığınızda ya da saçlarınızı kuruttuğunuzda bir anda kabaran ve elektriklenen saç telleriyle mi karşılaşıyorsunuz? Emin olun, yalnız değilsiniz! Kabaran saçlar birçok insanın sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Genellikle nemsiz kalan ve ince telli saçlarda görülen bu problemin önüne saç kabarmasını önleyen ürünler yardımıyla ve bazı günlük alışkanlıkları gözden geçirerek geçmek mümkündür. Siz de saç kabarmasını önlemek istiyorsanız, aşağıda yer alan 5 ipucuna hemen göz atabilirsiniz!

 

Saçın Kabarmaması İçin Ne Yapılmalı?

Saçlarınızın kabarmasının nedeni saç tellerinizin kalınlığından kayganlığına, saç yıkama alışkanlıklarınızdan kurutma şeklinize dek birçok faktöre bağlı olabilir. Haliyle kabaran saçlara şekil vermek ya da onları yatıştırmak da zorlaşır. Kabaran saçlarınızı dize getirmekle uğraşmak yerine, saçlarınızın kabarmaması için bazı önlemler alarak zaman kazanmaya ne dersiniz?

 

1. Saçlarınızı Kurularken Dikkat! 

Keyifli bir duştan sonra saçlarınızı havluya sararak biraz dinlenmenin son derece eğlenceli olduğu inkar edilemez. Fakat saçlarınızı uzun süre boyunca nemli bir havlunun içinde bekletmek, saç derinize ve saç tellerinize zarar verebilir. Çünkü bu şekilde, saç derinizin nefes almasını önlemiş ve saçlarınızı uzun süre havasız bir ortama maruz bırakmış olursunuz.

Bu nedenle saçlarınızın nemini aldıktan sonra onları özgür bırakmaya ve kurutma işlemine geçmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca saçlarınızı kurularken mikrofiber havluları tercih etmeli ya da pamuklu bir tişörtten yardım almalısınız. Böylece saç tellerinizi yıpranmaya karşı koruyabilirsiniz. 

 

2. Sıcak Su Saçlarınızın Dostu Değildir

Saçlarınızı duş esnasında çok sıcak suyla yıkamak, saç derinizin kurumasına ve hasar görmesine neden olur. Üstelik saç derinizde bulunan gözeneklerin zarar görmesi, saçlarınızın normalden daha kuru ve güçsüz olmasıyla sonuçlanabilir. Saç derinizi yıpratmamak ve saçlarınızı korumak için, duş esnasında mümkün olduğunca ılık su kullanmaya dikkat etmelisiniz. 

 

3. Yastık Kılıfınız Size Ne Söylüyor?

Pamuklu yastık kılıfları siz uyurken gece boyunca saç tellerinizde sürtünme yaratır. Bu sürtünme, saç tellerinizin pürüzsüzlüğünü yitirmesine ya da kırılmasına neden olabilir. Daha güvenli bir uyku keyfi için saten ya da ipek kumaşlar kullanılarak hazırlanan yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Böylece her yeni güne kabarmayan saçlarla uyanma olasılığınızı güçlendirirsiniz. 

 

4. Saçlarınızı Şekillendirirken Koruyun

Saçlarınızın kabarmasının ve elektriklenmesinin başlıca sebeplerinden biri, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nem takviyesini karşılayamamasıdır. Saçlarınızı yoğun ısıya maruz bırakan şekillendiriciler, saç tellerinizin nem dengesinin zarar görmesine ve yıpranmasına neden olabilir. Saçlarınızda sıklıkla elektriklenme ve kabarma gözlemliyorsanız, saç şekillendirici kullanımınızı azaltabilir ya da her kullanım öncesinde saçlarınızı uygun bir bakım yağı yardımıyla koruyabilirsiniz. 

 

5. Saçlarınıza Nem Desteği Sağlayın

Saçlarınızdaki kabarma sorununu önlemek için, saçlarınızı besleyen ve onlara nem desteği sağlayan bakım ürünlerinden yana tercih yapmalısınız. Elidor Yoğun Besleyici Kür serisinde bulunan şampuan ve saç bakım kremi yardımıyla saçlarınızı yıkayarak güçlü bir nemlendirici bakım rutini oluşturabilirsiniz. Saçlarınıza gücünü Shea yağı ve kakaonun eşsiz birleşiminden alan bir nem desteği sağladığınızda, daha yumuşak, parlak ve güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.