Skip to content

Saç Dipleri Neden Ağrır?

Saç diplerinde hissedilen acı ve ağrı, günlük hayatı kabusa çevirebilir. Peki saç dipleri neden ağrır, nasıl geçer, biliyor musunuz?

Saç diplerinin acıması, gün içerisinde sizi son derece zorlayabilir. Saç derisinin ağrımasının ise birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden biri ve belki de en başta geleni, düzensiz ve çok fazla kullanılan saç ürünleridir. Bunun yanı sıra bakteriyel enfeksiyonlar, sivilceler ve bazı hastalıklar da "Saç diplerim acıyor!" diyenlerde görülebilen problemler arasında yer alır. Saç dipleri neden acır, saç derisi neden ağrır ve çözüm önerileri nelerdir? Hep birlikte öğrenelim!

Saç diplerinde ağrı hissinin birçok nedeni bulunur. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

 

1) Saç Bakım Ürünleri

Saç diplerinin acımasında en önemli etkenlerden biri saç bakım ürünleridir. Çok yoğun, çok sık ve tek seferde çok fazla kullanılan saç ürünlerine cildiniz tepki gösterebilir. Bu tepkiyi saç derisinde ağrı hissiyle ortaya çıkaran cildiniz aslında size bir uyarı yollar. Bu tarz ürünlerin aşırı yoğun kullanımı saç derisindeki faydalı yağın yok edilmesine neden olur. Bu da saç derisini tahriş eder. Bu gibi durumlarda saç ürünlerinizi bir süre kullanmayı bırakıp saç derinizi dinlendirebilirsiniz.

 

2) Saç Nezlesi

Bazı uzmanlar, saç derisinin ağrımasının ardında yatan nedenlerden birinin saç nezlesi olduğunu belirtir. Saç nezlesini tetikleyen en önemli unsur ise saçları iyi kurutmamaktır. Saç nezlesi, kendisini saç köklerinin iğne gibi batması şeklinde kendini gösterir. Bu rahatsızlık en çok kadınlarda görülür çünkü kadınların saçları daha uzundur ve kuruması daha uzun zaman alır.

 

3) Mantar Enfeksiyonu

Saç derisinde oluşan mantar hastalığı da saç diplerinin acımasına neden olabilir. Aynı zamanda bu rahatsızlık kaşıntı ve kızarıklık gibi problemleri de beraberinde getirir. Mantar, saç derisinde acı hissiyle birlikte iltihaplara da yol açabilir. İltihap ise saç dökülmesine neden olabilir. Eğer mantar enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

 

4) Bakteriyel Enfeksiyonlar

Mantar enfeksiyonunun yanı sıra çeşitli bakteriler de saç derisinde enfeksiyona neden olabilir. Bu enfeksiyonlar ise saç diplerinin ağrımasına ve acımasına yol açar. Ayrıca enfeksiyonlar, kızarıklık ve saç derisinde şişkinlik gibi problemleri de beraberinde getirebilir.

Bu problemlerin yanı sıra sedef hastalığı, aşırı yağlı saç derisi, stres, sivilceler, saç derisinde kuruluk, saçı çok sıkı toplamak, saçı sürekli taramak, çok gür saçlara sahip olmak veya kemoterapi görmek gibi durumlar da saç derisinin acımasına yol açabilir.

 

Saç Diplerinin Acıması Nasıl Geçer?

Saç dipleriniz acıyorsa gerekli tanıyı koyması adına öncelikle bir uzmana başvurmalısınız. 

Eğer probleminiz kullandığınız saç ürünlerinden kaynaklıysa; bu ürünlere karşı tedbirli olmalı, gerekirse bu ürünleri kullanmayı bırakmalısınız.