Skip to content

Saç Derisi Neden Kaşınır?

Saç derinizde sürekli olarak kaşıntı hissediyorsanız, bu durum birçok farklı problemin habercisi olabilir. 

Saç derinizde çoğunlukla hassasiyet ve kaşıntı hissediyorsanız, bir şeyler ters gidiyor demektir. Hassas saç derisi bakımı son derece dikkatli, düzenli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır. Saç derisi kaşıntı ve hassasiyeti, birçok farklı soruna işaret ediyor olabilir. Bu nedenle öncelikle kaşıntının nedenini belirlemekle başlamalısınız. Böylece saç derinizdeki soruna bir an önce müdahale edebilir, saç bakımında yaptığınız hataları düzeltebilir ve gerekiyorsa derhal bir uzmana danışabilirsiniz. Saç derisi neden kaşınır, saç derisindeki kaşıntı nasıl giderilir?

 

1. Yanlış Bakım Ürünlerini Tercih Etmek

Her saçın yapısı, sorunları ve gereksinimleri farklıdır. Bu nedenle kozmetik markaları, ürünlerini farklı saç tiplerine göre hazırlar. Saçlarınıza uygun saç bakım ürünlerini tercih etmediğiniz takdirde saç derinizin doğal cilt bariyeri zarar görebilir. Kuru ve cansız saçlara sahip olduğunuz halde yağlı saçlara uygun bakım ürünlerini tercih etmek, saç derinizde hassasiyet ve kuruluk oluşumuna neden olabilir. Kullandığınız tüm bakım ürünlerinin saçlarınızın yapısına birebir uyum sağladığından emin olmalısınız.

 

2. Saç Yıkama Sıklığı

Saçlarınızı haftada yalnızca 1-2 kez veya daha seyrek yıkamak, saç derinizde sebum, kir ve toz kalıntıları birikmesine neden olur. Haliyle biriken kalıntılar, saç derinizde kaşıntı hissi yaratabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Saçlarınızı çok sık yıkamak da aynı soruna davetiye çıkarabilir. Saç deriniz saç köklerinizi beslemek için sebum üretir. Saçlarınızı her gün yıkarsanız, saç derinizin sebum ihtiyacını karşılayamaması nedeniyle kurumasına yol açabilirsiniz. İdeal bir saç bakımı için saçlarınızı haftada 3 ya da 4 kez yıkamanız yeterlidir. 

 

3. Alerjik Reaksiyonlar

Saç bakım ürünlerinde bulunan doğal kaynaklı içeriklere alerjiniz olabilir. Eğer hangi ürüne karşı alerjik reaksiyon gösterdiğinizi tespit edemiyorsanız, kullandığınız ürünleri sırasıyla cildinizin küçük bir bölümüne uygulayarak yaklaşık 48 saat beklemelisiniz. Özellikle saç boyaları, içerdikleri kimyasal bileşenler nedeniyle kullanım öncesinde mutlaka alerji testine tabi tutulmalıdır. Siz de kullandığınız ürünleri tek tek test ederek alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinizi anlayabilirsiniz. 

 

4. Seboreik Dermatit ve Egzama

Seboreik dermatit ve kepek oluşumu, saç derisinde oluşan kaşıntının en temel sebepleri arasında yer alan cilt rahatsızlıklarıdır. Seboreik dermatit saç derisinin kuruması ve kepek dökmeye başlaması sonucu oluşur. Aynı durum, egzama adı verilen cilt rahatsızlığında da görülür. Her iki ihtimalde de mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalı ve onun tavsiyeleri doğrultusunda bir saç bakım rutini oluşturmalısınız.

 

5. Sıcak Su Kullanmak

Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamak, saç derinizin kurumasına ve saç köklerinizin zarar görmesine neden olabilir. Keza saçta oluşan kaşıntının olası tüm sebepleri, saç derisindeki kurulukla ilişkilidir. Bu nedenle saç derinizi sıcak suyla temas ettirmekten kaçınmalı, saçlarınızı ılık suyla durulamalısınız.

 

6. Mantar Enfeksiyonu

Saç derisinde tinea capitis adı verilen mantar türü saç köklerine sıçradığı takdirde, saç derisinde kaşıntı ve saç dökülmesi sorunları meydana gelebilir. Mantar enfeksiyonu çoğunlukla çocuklarda görülse de saçın uzun süre ıslak kalması, yeterince temizlenmemesi ya da bakım ürünlerinden arındırılmaması gibi sebepler dolayısıyla yetişkinlerde de baş gösterebilir. Bu sorun saç dökülmesine de neden olabileceği için en kısa zamanda bir uzmana danışılmalıdır.