Skip to content

Saç Cilası Nedir, Nasıl Yapılır? 

Boyalı saçlarınızın kusursuz rengini ve doğal ışıltısını çok daha uzun bir süre boyunca korumak için saç cilası yaptırmaya ne dersiniz?

Saçlarınızı hayalinizdeki renge boyattıktan sonra geriye yalnızca tek bir şey kalır: Saçlarınızın rengini ve ışıltısını mümkün olduğunca uzun süre boyunca korumak! Bazı saç boyaları zaman içinde soluk ya da mat bir görünüm kazanabilir. Bu durum saçlarınızı yıkama sıklığınızdan uyguladığınız bakım rutinine, kullandığınız saç boyasının yapısından saçlarınızın tipine kadar birçok farklı unsura bağlıdır. Peki, saç renginiz her soluklaşmaya ve cansızlaşmaya başladığında onları yeniden boyamak yerine daha pratik bir çözüm uygulamaya ne dersiniz? İşte karşınızda, saçlarınızın parlaklığını ve rengini uzun süre korumanızı sağlayan saç cilası! 

 

Saç Cilası Nedir?

Saç cilası, boyalı saç tellerinde zaman içinde oluşan istenmeyen yansımaları ve mat görünümü engellemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, saç tellerinin doğal ışıltısını ön plana çıkarmaya ve saç boyasının ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Elbette saçlarınızın tümünü boyattığınızda, belirli aralıklarla dip boya işlemi yaptırmanız gerekir. Fakat ombre, brushlight ve röfle gibi saçın tümüne uygulanmayan boya işlemlerinde saç boyatma sıklığınız tamamen size kalmıştır. Saçlarınızın yalnızca renginin solması ve ışıltısının kaybolması nedeniyle saçlarınızı dilediğinizden daha sık boyatmak yerine saç cilası yaptırmayı tercih edebilirsiniz. 

 

Saç Cilası Nasıl Hazırlanır?

Saç cilası yapımı, geçmişte saç boyasının sulandırılması yardımıyla hazırlanan bir karışım kullanılarak gerçekleştirilirdi. Fakat günümüzde bu işlem, yeni teknolojiler kullanılarak ve saçlara ışıltı katan bileşenler yardımıyla yapılır. Bu esnada kullanılması gereken boya miktarı ve oksidasyon oranı son derece önemlidir. Üstelik uygulanması gereken saç cilası, saçın yapısına ve sıklığına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle evde saç cilası tarifi reçetelerini uygulamak yerine, bu işlemi kuaförünüze yaptırmanız daha risksiz bir seçim olacaktır. 

 

Saç Cilası Nasıl Yapılır?

Saç cilası işlemi uygulanırken öncelikle saçınıza uygun tonda bir boya seçilerek karıştırma kabına alınır. Uygun oranda oksidan eklenen karışım, saçın tümüne uygulanır. Eğer saçta ton farklılıkları varsa her tona uygun, ayrı bir karışım hazırlanması gerekir. Saçta yaklaşık yarım saat bekletilen saç cilası karışımı, bekleme süresinin sonuna gelindiğinde tamamen durulanır. 

 

Saç Cilası Kimler İçin Uygundur?

Saç cilası, boyalı saçlara sahip kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir işlemdir. Saçlarınızdaki boyanın renginin solduğunu ya da matlaştığını düşünüyorsanız ve gri ya da platin sarı gibi açık tondaki saçlarda istenmeyen turunculaşmalar oluştuğunu gözlemliyorsanız, saç cilası yaptırmak sizin için doğru bir seçim olabilir. Kısa aralıklarla iki farklı saç boyası kullanmayı denediyseniz ve saçlarınızın tonu bozulduysa saç cilası yardımıyla hayalinizdeki tonu yakalayabilirsiniz. 

 

Saç Cilası Ne Zaman Akar?

Genele bakıldığında saç cilasının ömrü yaklaşık 1-1,5 aydır. Ancak saç cilasının dayanıklılığı büyük ölçüde uyguladığınız saç bakım rutinine bağlıdır. Boyalı saçlara uygun şampuan, saç kremi ve saç bakım yağı kullandığınız takdirde, saçlarınızdaki rengi ve parlaklığı da daha uzun süre boyunca koruyabilirsiniz.