Skip to content

Saç Botoksu Nedir, Nasıl Yapılır? 

Yıpranmış, elastikiyetini ve ışıltısını yitirmiş saçlarınızı eski gücüne ve görünümüne kavuşturmak için saç botoksu yönteminden yararlanabilirsiniz.

Eksik ya da yanlış saç bakım rutini uygulamak, saçlarınızı yoğun ısıya ya da kimyasal içeriklere maruz bırakmak, saçlarınızı gereğinden sık veya az yıkamak, sert fırça darbeleri... Saçlarınızın normalden hızlı yıpranmasının ve gücünü kaybetmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Saç tellerinizde kırık ve çatallaşma oluşumu gözlemliyorsanız ve saçlarınızın doğal yumuşaklığı ve ışıltısı kaybolduysa, saçlarınızın yıpranmış olduğunu söylemek mümkün. Peki, yıpranmış saçlarınızı güçlendirmek ve eski sağlığına kavuşturmak için ne yapabilirsiniz?

Saçlarınızı güçlendirmek ve onarmak, saç bakımı başlığı altında uyguladığınız tüm adımları kapsayan geniş bir süreçtir. Fakat özellikle son yıllarda popülerliği artan bir uygulama olan saç botoksu ile bu süreci hızlandırabilir, saçlarınızı daha canlı ve güçlü bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

 

Saç Botoksu Nedir?

Saç botoksu, özel bir teknoloji kullanılarak saçlara aminoasit ve protein yüklemesi yapılmasını ifade eden bir işlemdir. Saç telleri keratin ismi verilen proteinler ve aminoasitler sayesinde gücünü korur. Saç botoksu ile yıpranmış saçların ihtiyaç duyduğu besinlerin takviyesi yapıldığında, daha güçlü, parlak ve yumuşak saçlara kavuşmak mümkündür. Bu işlemi saçın formunu değiştiren, saç tellerini düzleştiren ya da dalgalandıran işlemlerle karıştırmamak gerekir. Saç botoksu kimyasal içermeyen ve yalnızca saça bakım yapmayı uygulayan bir yöntem olduğu için, saçın rengini ya da şeklini değiştirmez.

 

Saç Botoksu Nasıl Yapılır?

Tıpkı yüze uygulanan botoks işlemlerinde olduğu gibi, saç botoksunun da amacı saç tellerindeki boşlukları onararak saçları daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmaktır. Yüklemesi yapılan aminoasit ve proteinler, saç tellerindeki yıpranmış bölümleri doldurur. Bu işlem sayesinde canlanan saçlarda elektriklenme, kabarma ve koparak dökülme gibi sorunlar giderilebilir. Ancak saç botoksunun ortalama 5-6 ay kalıcılığını sürdüren bir işlem olduğunu da unutmamak gerekir. 

 

Saç Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Saçlarınızın durumunu ve ihtiyaçlarını, onları gözlemleyerek belirleyebilirsiniz. Saç tellerinizin elastikiyetini ve canlılığını yitirmesi, saçlarınızın yıprandığının göstergelerinden biridir. Saçlarınızdaki eski yumuşaklığı ve ışıltıyı göremiyorsanız, saç tellerinizden birini hafifçe çektiğinizde bile koptuğunu gözlemliyorsanız saç botoksu sizin için ideal bir bakım yöntemi olabilir. 

Saç botoksu kendi başınıza ya da evde uygulayabileceğiniz bir işlem değildir. Bu nedenle güvendiğiniz bir saç bakımı kliniğine ya da kuaför salonuna giderek saçlarınızın bu işlem için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Saç botoksu uygulanan saçların temiz olması gerekir. Ayrıca işlem sonrasında saçlarınıza doğru bakım ürünlerini uygulamayı ve onlara iyi bakmayı ihmal etmemelisiniz. Böylelikle işlemin etki süresini uzatabilir, saçlarınızın doğal ışıltısını ve yumuşaklığını daha uzun süre boyunca koruyabilirsiniz.