Skip to content

Röfle, Balyaj, Ombre Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Balyaj, ombre ve röfle arasındaki farkı biliyor musunuz? Sizin için üç tekniği de tüm detaylarıyla yakından inceledik ve karşılaştırdık. 

Saç boyama yöntemleri o kadar fazla ki, her bir yöntem için farklı bir terim duyuyor olabilirsiniz. Bu durum ise ufak karışıklıklara yol açabilir. Balyaj, ombre, röfle ve daha çok sayıda isme aşina olabilirsiniz. Peki bu isimlerin her birinin ne anlama geldiğini ve hangi biçimlerde uygulandığını merak ediyor musunuz? Profesyonel güzellik salonlarında, kuaförlerde ve kadınlar arasında hemen her sohbette duymuş olabileceğiniz bu terimler, saçlarda kullanılan farklı renk tonlarının uygulanma biçimlerini ifade eder. Aşağıda yöntemleri karşılaştırırken aynı zamanda nasıl uygulandıklarını da öğrenebilirsiniz. 

 

Balyaj ve Ombre Farkı Mercek Altında

Balyaj, saçların uç bölümlerine uygulanan boyama yöntemlerindendir. Balyajın en baskın özelliği ise saçın doğal renginin korunmasına özen gösterilmesi... Eğer saçlarınızın mat ve ışıltısız göründüğünü düşünüyorsanız, balyajın yaratacağı farklı renk geçişlerinden gelen ışıltılardan faydalanabilirsiniz. Daha çok yatay doğrultuda uygulanan balyaj işlemi, bazen saçların üst bölümlerine, dalga dalga olacak şekilde de uygulanabilir. İstediğiniz yoğunlukta uygulama yapabilir, balyaj geçişlerinin kalınlığına da elde etmek istediğiniz ışıltı yoğunluğuna göre karar verebilirsiniz.

Ombre işlemi ise saçların dip bölümlerinde yaklaşık 6-7 cm kadar doğal tonlar kullanılarak orta ve uç bölümlerinde daha açık tonların tercih edilmesidir. Saçlarda daha çok dikey ve dağınık biçimde aydınlık oluşturan ombre işlemi, genellikle kahve tonları üzerine sarı, küllü sarı, gri, platin sarı, karamel gibi daha açık renk tonlarının uygulanması yöntemiyle yapılır. Oldukça doğal bir parlaklık elde etmenizi sağlayan ombreyi hem kısa hem de uzun saçlarda kullanabilirsiniz.

Ombre daha çok dikey hareketlerle uygulanırken balyaj daha yatay hareketlerle ve daha çok uç bölümlere uygulanır. Saç üzerinde yapılan bir gölgelendirme sanatı olarak da tanımlanabilen ombre, saçların uç bölümlerinde yoğunlaşır ve daha açık renklere bürünür. Balyajda ise böyle bir kural yoktur ve keskin renk geçişleri de yapılabilir. Örneğin, siyah saçların en uç bölümlerine kızıl tonları kullanılabilir ya da kahve tonlarında saçların yalnızca uç bölümlerine sarı tonlar uygulanabilir.

 

Balyaj ve Röfle Arasındaki Fark Nedir? 

Peki, balyaj ve röfle arasındaki fark nedir? Röfle dikey olarak yapılan ve dipten başlayan bir uygulamadır. Saç diplerinden uçlarına kadar bir açık, bir koyu olacak şekilde şeritler hâlinde yapılır. Röfle kahve tonları ve açık sarı tonları ile birlikte yapılan bir işlemdir. Balyaj işleminden bu yönleriyle ayrılır.