Skip to content

Permalı Saç Bakımı Rehberi 

Permalı saçlar, işlem esnasında yüksek ısıya ve kimyasal bileşenlere maruz kalmaları nedeniyle son derece özenli ve güçlü bir bakım rutinine ihtiyaç duyar. 

Saçlarını hacimli ve doğal görünen dalgalarla buluşturmak isteyen birçok kadın, perma yaptırmayı tercih eder. Perma, saç tellerine yüksek ısı ve özel solüsyonlar uygulanması yardımıyla onların formunu değiştirmeyi kapsayan bir saç şekillendirme tekniğidir. Perma yaptırmak, özellikle ince telli saçlara hacim kazandırmak ve aylarca kıvırcık görünen saçlara kavuşmak açısından ideal bir seçim olabilir. Fakat perma işlemi uygulanan saçların kimyasal bileşenlere maruz kaldığını ve yıprandığını da unutmamak gerekir. Bu nedenle permalı saç bakımı son derece özenli, düzenli ve doğru saç bakım ürünleri yardımıyla yapılmalıdır. Haydi, permalı saç için bakım ürünleri ve yöntemlerini daha yakından tanıyalım!

 

Permalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınıza perma yaptırdıysanız, önünüzde saçlarınızdaki kusursuz bukleler eşliğinde geçireceğiniz uzun bir zaman dilimi var! Artık size düşen, yalnızca yeni saç modelinizin tadını çıkarmak ve saçlarınıza çok iyi bakmak. Perma işlemi esnasında saçlarınıza uygulanan kimyasallar ve yüksek ısı, saç tellerinizin doğal nem dengesine zarar verir. Bu kaybı telafi etmek için aşağıda yer alan dört maddeyi, saç bakım rutininizin birer parçası haline getirmeye ne dersiniz?

 

1. Saçlarınıza Nem Desteği Sağlayın

Nem oranı azalan saçlarınızı artık kuru saçlar kategorisinde değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız şampuan ve saç bakım kreminin de kuru saçlara uygun olarak hazırlanan ürünler olması büyük önem taşır. Elidor Yoğun Besleyici Kür Kakao ve Shea Yağı serisinde yer alan şampuan ve saç bakım kremi eşliğinde saçlarınızı her yıkamada güçlendirebilir ve onlara nem desteği sağlayabilirsiniz. 

 

2. Saç Maskesi Kullanmayı İhmal Etmeyin

Haftada 1-3 kez kullanılması önerilen saç bakım maskeleri, günlük saç bakım rutinini desteklemek açısından ideal tercihlerdir. Saçlarınıza yoğun bir nem takviyesi uygulayan saç maskelerini rutininize ekleyerek daha yumuşak ve güçlü saç tellerine kavuşabilirsiniz. 

 

3. Saçlarınızı Yüksek Isıdan Koruyun

Saçlarınız perma işlemi esnasında yüksek ısıya yeterince maruz kaldı. Şimdi artık onları biraz özgür bırakmanın zamanı! Saçlarınızda hâlihazırda hayalinizdeki bukleler varken, saç düzleştirici ve maşa gibi şekillendiricilerden bir süreliğine uzak durmaya ne dersiniz? Fön makinesi yardımıyla saçlarınızı kurutmadan önce, saç tellerinize koruyucu bir bakım yağı uygulamanız da büyük önem taşır. Böylelikle saçlarınızı bir süreliğine ısıdan koruyabilir, eski güçlerine tekrar kavuşmaları için onlara zaman tanıyabilirsiniz.

 

4. Saçlarınızı Güçlü ve Canlı Tutun

Permalı saçlarınızı kimyasal bileşenlerden de uzak tutmanız gerekir. Örneğin, henüz perma yaptırdığınız saçlarınızı boyattığınız takdirde, saç telleriniz onarılması son derece zor ölçüde yıpranabilir. Saçlarınızdaki canlı görünümü ortaya çıkarmak ve yıpranmış saç uçlarından arınmak için saçlarınızı düzenli olarak kestirebilirsiniz. Yalnızca saç uçlarınızdaki kırıkları aldırmak bile, saçlarınızda daha dinamik bir görünüm oluşturmanızı sağlar. Böylece saçlarınızın gücünü ve modelini çok daha uzun süre boyunca koruyabilirsiniz.