Skip to content

7 Adımda Perçem Nasıl Kesilir?

Yüz ifadenizi küçük bir dokunuş etkisiyle tamamen değiştirmenize katkı sağlayan perçem saç kesimini pratik bir şekilde yapmak istiyorsanız, kesime ilk olarak orta kısımdan başlayın. Bu size kolaylık sağlar.

"Perçem nedir?" sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz! Perçem, yüzün önünde yer alan ve alın bölgesini kapatacak şekilde kesilen kadın saç kesim modelidir. Saçlarını kestirmek istemeyen ama bir yandan da değişiklik yapmayı arzulayanların ilk tercihi, perçem saç kesim stilidir. Sezonda yerini sağlamlaştıran saç trendleri arasında yer alan perçem, geniş bir alnı kapatarak yüzü daha dolgun göstermeye yardımcı olur. Ayrıca bakışları belirginleştirerek güzelliğinize güzellik katar. Farklı tip kesim modelleri ile her yüz şekline yakışan bu saç kesiminin nasıl kesildiğini dilerseniz daha yakından inceleyelim!

 

Perçem Nasıl Kesilir?

  • İlk olarak saçların temiz ve yıkanmış olması gerekir. Fakat unutulmaması gereken önemli detayların başında, kesim yapılırken saçların kuru olması kuralıdır. Islak saçta kesim işlemi yapmak, boyu ayarlamak adına yanıltıcı olabilir.

  • Perçemi burun hizası, sağ ve sol olmak üzere üç bölüme ayırın. 

  • Kesime ilk olarak orta kısımdan başlayın. Tarağınızı kullanarak saçları düz bir şekilde yatırın ve parmaklarınızla kesmek istediğiniz uzunluğu belirleyin. 

  • Uzunluğa karar verdikten sonra makas ile belirlediğiniz yerden, biraz da düzeltme payı bırakacak şekilde kesimi gerçekleştirin.

  • Sağ ve sol bölümleri de orta kısımdaki saç uzunluğu oranını göz önünde bulundurarak aynı teknikle kesmeye özen gösterin.

  • Kesimin düz bir şerit gibi değil de daha doğal görünmesini isterseniz, makasınızın ucuyla kâkül ya da perçem uçlarına farklı açılardan ufak kesme darbeleri atabilirsiniz.

  • Son bir tavsiye; eğer makasınızı dik tutarak kesim yaparsanız perçeminizi kolaylıkla inceltebilirsiniz.

     

Perçem Nasıl Şekillendirilir?

Perçem saç kesimine pratik bir uygulama ile şekil vermek için saçların ıslak olması önemli detayların başında yer alır. Perçem ve kâküller çok hızlı kurur. Bu durum saça şekil vermenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle ıslak saça, fön fırçası yardımı ile hemen şekil verebilirsiniz. Dilerseniz bombeli isterseniz de düz bir şeklide kurutma makinesi yardımı ile şekil verebilirsiniz. Sağ ya da sol tarafa doğru ayılarak kolaylıkla farklı bir stile de dönüştürebileceğiniz bir kesim modelidir. Perçem ve kâküller alın bölgesine yakın olduğu için, dış etkenlerden çabuk bozulabilir. Bu nedenle sabitleyici saç spreyleri kullanarak saç modelinizi daha uzun bir süre bozulmadan kullanabilirsiniz. Saç spreyini kâküllerin altından dip kısmına doğru ve spreyi yatay şekilde tutarak uygulayabilirsiniz.