Skip to content

Örgü Saçı Uzatır mı?

Saçlarınızı saç tipinize uygun olan şampuan ile yıkadıktan sonra örerek, daha bakımlı ve sağlıklı görünmesini, aynı zamanda daha güçlü uzamasını sağlayabilirsiniz. 

Saçlarınızın daha sağlıklı görünmesi için öncelikli olarak saçlarınıza uygun ürünleri kullanmanız gerekir. Bu en önemli adımı tamamladıktan sonra çeşitli bakım yöntemleri ile dış etkenlerden olabildiğince koruyarak, saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlayabilir, çok daha havalı saçlara sahip olabilirsiniz. Saçları örmek ve örgülü kullanmak uygulayacağınız adımlardan bir tanesidir. Dilerseniz saç örmenin faydaları neler sırasıyla incelemeye başlayalım!

 

Saçı Örmek Saçı Uzatır Mı?

Saçların uzaması, saçların köklerinde meydana gelen bir etkidir. Saçları örmek doğrudan saç köklerinize bir katkı sağlamasa da onları koruma ve yıpranmasını engelleme gibi faydaları vardır. Bu faydaları sayesinde saçlarınızda daha güçlü bir uzama gözlemleyebilirsiniz. Saçlarınızı ördüğünüz zaman yapısal bir koruma sağlanır. Daha düzgün ve toplu duran saçlarınız birbirine karışmaz, dış etkenlerden daha az zarar görür, böylece gün içerisinde saçlarınızı tarama ihtiyacı hissetmezsiniz. Bu durum saçlarınızda koparak dökülmelerin ve dış etmenlere bağlı saç yıpranmalarının önüne geçer. 

Akşamları uyurken ya da gün içerisinde uzanarak dinlenmek istediğinizde saçlarınızı düzgünce örebilir ve saçınızın yastık gibi yüzeylere sürtünerek yıpranmasını engelleyebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha az kırılır ve kırık olmayan saçlarda daha sağlıklı bir uzama gözlenir. Ayrıca saçlarınızı örüp daha sonra örgüleri açtığınızda saçlarınızda doğal dalgalar meydana gelir. Böylece ısıl işlem uygulamadan, saçlarınızın kolayca şekil almasını sağlayabilir, daha hacimli ve dolgun saçlara sahip olabilirsiniz.

 

Saç Nasıl Örülmelidir?

Saç örmenin faydalarından yararlanmak istiyorsanız saçlarınızı doğru bir şekilde örmeniz oldukça önemlidir. 

  • Öncelikli olarak, temiz saçları örmeniz daha çok fayda sağlar. 

  • Duş sonrasında kullandığınız bakım ürünlerinizi saçlarınıza uyguladıktan sonra, saçlarınızı ister düşük ısıda fön ile ister kendi halinde kurutup daha sonra da nazikçe taramalısınız. 

  • Düzgün taranmış, bakımı yapılmış olan saçlarınızı üç eşit parçaya ayırıp klasik örme işlemini tamamlayabilirsiniz. 

  • Saç uçlarınızın kırılmaması ve kopmaması için çok sert tokalar kullanmamanız yerinde olacaktır. 

  • Dilerseniz saçlarınızda pek çok farklı örgü modeli de deneyebilir, günlük olarak saç şekillendirmenizde örgünün faydalarından yararlanabilirsiniz. 

  • Saçlarınızı düzgün bir şekilde tarayıp ördükten sonra saçlarınız hem güneş ışınlarının zararlı ışınlarından hem de sürtünmeye bağlı dış etkenlerden kendini koruyacağı için daha sağlıklı ve canlı görünecektir. Böylece saçlarınız uzarken, herhangi bir yıpranma yaşamayacakları için çok daha sağlıklı bir uzama gerçekleşecektir.