Skip to content

Lob Saç Kesimi Nedir?

Bob saç kesimlerine kıyasla daha uzun, hacimli ve hareketli bir model olan lob saç kesimi, her yüz şekline ve saç tipine kolaylıkla uyum sağlar. 

Uzun zamandır başta Hollywood starları olmak üzere, birçok ünlü isimde gördüğünüz bob saç kesimi, tüm dünyada popülerliğini sürdürüyor. Küt, kısa kesilmiş ve hacimli görünen saçlara kavuşmak isteyen birçok insan, tercihini bob saç kesiminden yana kullanıyor. Üstelik bob saç kesimleri, beraberinde bir o kadar ilgi gören başka bir modeli de getirdi: Long bob! Kısaca lob saç kesimi olarak adlandırılan bu model, saçların bob kesimlere kıyasla daha uzun kullanılmasını sağlıyor. Siz de omuz hizanıza dek uzayan saçlarınızı dağınık, hacimli, havalı ve doğal bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız, kendinizi long bob rüzgârının esintisine gönül rahatlığıyla bırakabilirsiniz! 

Long bob, lob ya da uzun bob... Tüm bu terimler, omuz hizası uzunluğundaki saçların boylarına kesim esnasında doğal bir bombe verilerek dinamik ve hacimli bir görünüme kavuşturulmasını sağlayan saç kesimini ifade eder. Lob saç kesimi özellikle saçlarını kolayca şekillendirmeyi tercih eden, saçlarının doğal haliyle bile salaş ve hacimli görünmesini yeğleyen kadınlar için ideal bir tercihtir. Çünkü lob saç kesiminde saçlara hafif katlar verilir. Böylece saçlarınız hangi formda olursa olsun, daha modern ve dinamik bir görünüm kazanabilir. 

 

Lob Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Lob saç modelinde saçlar, bob kesimlerde olduğu gibi tamamen küt kesilmez. Saçların enseye dökülen tutamları daha kısa ve küt kesilirken önleri daha uzun bırakılır. Başka bir deyişle boyun hizasında düz bir çizgi halinde kesilen saçlar, önlere ilerledikçe doğal bir eğimle uzar. Böylece saçları daha dolgun, boynu ise daha ince bir görünüme kavuşturmak kolaylaşır. Lob saç kesimini asimetrik modellerle tercih eden kadınların sayısı da oldukça fazladır. Yüzün bir yanındaki saçların daha kısa tutulduğu bu modeller, daha sıra dışı ve çarpıcı bir görünüm yakalamak isteyenler için ideal tercihlerden biridir. 

 

Lob Saç Kesimi Kimlere Yakışır?

Lob saç kesiminin en ilgi çekici özelliklerinden biri de, neredeyse her yüz şekline ve saç yapısına kolaylıkla uyum sağlayabilmesidir. Feminenliğin ve modern bir tarzın ön plana çıktığı bu kesim; oval, üçgen, kare, elmas ve uzun yüz şekilleri ile doğal bir uyum yakalar. Çünkü saçların önlerinde bulunan katlı kesilmiş tutamlar, yüz hatlarını daha yumuşak ve biçimli göstermeyi mümkün kılar. Üstelik lob saç kesimi, bob kesimlere kıyasla formunu çok daha uzun süre koruyabilen bir modeldir. Siz de saç renginiz ve yüz şekliniz fark etmeksizin, yeni ve tarzınızı ön plana çıkaracak bir saç modeli denemek istiyorsanız, lob saç kesimlerine bir şans verebilirsiniz.