Skip to content

Koyu Kestane Rengi ile İlgili Tüm Bilmen Gerekenler 

Koyu kestane rengi ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bulabileceğiniz renk dosyasını sizin için hazırladık.

Koyu kestane, her kadının en az bir defa kullandığı doğal görünen saç tonlarındandır. Her kahve gibi, içerisinde az miktarda kızıllık barındıran bu özel ton, hem çok açık tene sahip kadınların hem de esmer kadınların vazgeçilmez renkleri arasındadır. Genellikle siyaha en yakın olan kahve tonu olarak bilinse de, açık tonlar üzerine uyguladığında bir miktar koyu çikolataya da yaklaşabilir. Peki, bu eşsiz ton nasıl kullanılır? Sizin için hazırlanan önerilere göz atabilirsiniz. 

 

Koyu Kestane Saç Rengi Üzerine Gölge Nasıl Yapılır? 

Koyu kestane rengi en zor açılan renk tonlarından biridir. Bunun sebebi, bu rengin en koyu renklerden biri olması ve siyah tonuna en yakın olan 3 numara ve 4 numara gibi tonlardan elde edilmesidir. Peki, buna rağmen bu saç rengi üzerine gölge uygulanabilir mi? Saçlarınızı az miktarda yıpratmayı göze alıyorsanız ya da az miktarda açmayı planlıyorsanız evet, uygulanabilir. Gölge işlemini yapmak için saçlarınızda gölge uygulamak istediğiniz bölümleri ayırarak aşağıdaki renk açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından yıkama ve durulama işlemi yaparak asıl uygulamak istediğiniz gölge tonunu boyayabilirsiniz. Yıkama ve yeniden durulama işlemi yaptığınızda, zeminde koyu kestane ve üzerinde istediğiniz gölgeleri göreceksiniz. 

 

Koyu Kestane Saç Rengi Nasıl Açılır? 

  • Koyu kestane rengini açmak için öncelikle oryal gibi güçlü bir açıcıya ihtiyacınız olabilir. Diğer saç açıcı ürünler, koyu tonlarda istediğiniz başarıyı vermeyebilir. 

  • Ancak bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmalı ve saçlarınız eğer açılmıyorsa daha fazla açmak için ısrarcı olmamalısınız. Bu işlem saçlarınıza zarar verebilir ve yanarak kopmalara neden olabilir. 

  • Saç açıcıyı uygulamadan önce bir cilt testi yapmanız da sağlıklı olacaktır. Eğer alerjik bir durum tespit ederseniz, işlemi uygulamamalısınız. Aynı şekilde saçınızın küçük bir bölümüne açıcı uygulaması yaparak önerilen süre kadar bekleyebilir, ürünün saçınızda yaratacağı etkiyi önceden görebilirsiniz. Bu sayede olası yanma ve yıpranma problemlerinin de önüne geçebilirsiniz. 

  • Saçlarınızın hızlı bir şekilde ve eşit miktarda açılması için, renk açıcıyı önce arka bölüme, sonra saçlarınızın önlerine uygulayabilirsiniz. 

  • Ardından önerilen süreyi bekleyerek saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlem sırasında yaklaşık 10 dakikalık aralıklarla saçlarınızı kontrol ederek ne kadar açıldığını gözlemlemeniz de çok önemli... Aksi durumda saçlarınız beklediğinizden daha fazla açılarak yanabilir. 

     

Koyu Kestane Saç Rengi Kimlere Yakışır? 

Koyu kestane saç rengi çok koyu bir ton olduğu için, daha çok kumral ve açık tenliler için tavsiye edilir. Ancak aydınlık makyaj yapmayı seviyorsanız ve buğday tenliyseniz, siz de bu tonu kullanabilirsiniz. Özellikle de gölge ya da ombre uygulamaları yaparak daha farklı bir stil yaratabilirsiniz.