Skip to content

Kızıl Saçlara Nasıl Bakım Yapılır? 

 

Kızıl saçlarınız için bakım önerilerine mi ihtiyacınız var? O hâlde ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Kızıl saçlar, canlı, dikkat çekici ve oldukça hoş görünen saç tiplerindendir. Çok sayıda kadının severek kullandığı kızıl saçların bakımı ise oldukça zordur. Çok kolay akan kızıl saçlar için özenli bakım işlemleri uygulanmalıdır. Bakım işlemleri ihmâl edildiğinde ise her saç tipi gibi kötü görüntüler ortaya çıkabilir. Peki, kızıl saç nasıl akar ve kızıl saçlara hangi bakım işlemleri yapılabilir? Aradığınız cevapları ve çok işinize yarayacak olan küçük ipuçlarını gözden geçirebilir, harika görünen kızıl saçlara sahip olabilirsiniz. 

 

Kızıl Saç Bakımı İpuçları 

 • Saçlarınızın dip boyası geldiğinde mutlaka aynı tonda boyama işlemi yapın. 

 • Kızıl tonları, en hızlı akan saç renklerindendir. Yıkama işlemi sırasında sıcak su kullanmamaya ve boya koruyucu şampuan türleri kullanmaya özen gösterin. 

 • Saç yıkama suyunuzun her zaman ılık olmasını sağlayın. 

 • Güneş ışınlarına ve deniz suyuna maruz kalmayın. Eğer mecbur kaldıysanız, saçlarınızı durulamayı ve bakım yapmayı ihmâl etmeyin. 

 • Haftada bir ihtiyaç duyduğunuzda, iki defa boya koruyucu maskeler kullanarak saçlarınızın canlı ve parlak görünmesini sağlayın. 

   

Kızıl Saç Boyama Tüyoları 

Kızıl saçlarınızın dip boyası geldiğinde yapmanız gerekenler oldukça basit... 

 • Öncelikle yeni uzamış olan saçlarınız doğal renk tonu olduğundan, ekstra saç açma işlemlerine gerek kalmadan saç boyama işlemi yapabilirsiniz. 

 • Eğer çok canlı ve açık tonda kırmızı, turuncu, bakır ve pembeye yakın bir kızıl kullanmıyorsanız, doğrudan kızıl saç boyanızı uygulayabilirsiniz. Eğer uygulayacağınız ton çok açıksa bu durumda oldukça kısa süreli renk açma işlemi yapabilirsiniz. 

 • Kızıl tonlarını tam olarak elde etmek için öncelikle renk açma işlemi yapmanız gerekir. Saçlarınız açık kumral ve sarı tonlarındaysa bu işleme gerek kalmadan doğrudan istediğiniz tonda kızıl boyayı uygulayabilirsiniz. 

 • Kızıl saçlarınızı boyadıktan sonra önerilen süre dolana dek bekleyin. Ardından aşağıda önerilen boya koruyucu şampuan türleriyle yıkayın. 

   

Kızıl Saç İçin Şampuan Önerisi

Kızıl tonları oldukça hassas tonlardır ve korunmaya ihtiyaç duyar. Eğer uygun şampuan ve bakım ürünleri kullanmazsanız, bu durumda renk solması, matlaşma, renk kaybı, akma, turunculaşma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu problemleri önlemek için Elidor Renk Koruyucu ve Canlandırıcı Şampuan serisini tercih edebilirsiniz. Renk koruyucu seri, Color Shield teknolojisiyle saç boyasının uzun süre korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bu seri sayesinde saçlarınızın parlaklığını koruyabilir, daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.