Skip to content
Seramid Nedir, Saç Bakımında Nasıl Kullanılır

Seramid Nedir, Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

 

Saç derinizi beslemek ve saç tellerinizi onarmak için, seramid içeren bakım ürünlerini bakım rutininize eklemeye ne dersiniz?

Günlük alışkanlıklarınız, saçlarınızı renklendirme ya da şekillendirme biçiminiz, çevresel etmenler, dönemsel koşullar… Saçlarınızı günden güne yıpratan pek çok unsur olabilir. Özellikle yüksek ısıyla ya da yoğun kimyasal bileşenlere maruz kalmış saçlarda, yıpranma ve kuruluk görülme olasılığı daha yüksektir. 

Peki, farklı nedenlerden ötürü yıpranmış saçlarınızı nasıl onarabilir, eski canlılığına ve yumuşaklığına kavuşturabilirsiniz? Cevap, seramid olarak adlandırılan yağ moleküllerinde olabilir!

 

Seramid Nedir?

Seramidler, ciltte ve saç tellerinde bulunan, lipid olarak da adlandırılan yağ molekülleridir. Cildin ve saç derisinin nem oranını dengelemekte önemli bir rol üstlenirler. Seramidler, halihazırda insan vücudunda üretilen bileşenlerdir. Saç tellerinizin kütikül olarak isimlendirilen dış tabakasında da bulunurlar. Ancak vücutta seramid üretimi çeşitli nedenlerden ötürü azaldığında, saçların nem ihtiyacı artar ve saç telleri yıpranmaya karşı daha dirençsiz hale gelir. 

Saça ihtiyaç duyduğu bakım desteğini sağlamak içinse seramid içeren besinler tüketmenin yanı sıra seramid takviyesi içeren bakım ürünlerinin kullanılması tavsiye edilir. 

 

Saç Bakımında Seramid Ne İşe Yarar?

Seramidler, cildi ve dolayısıyla saç derisini serbest radikallerin yarattığı yıpratıcı etkiye karşı korumaya yardımcı olur. Tahriş olma riskine karşı saç derisinin nefes almasını ve yenilenmesini destekler. Seramidlerin yağ molekülleri olduğundan az önce söz etmiştik. Saç derisini ve diplerini besleyen temel unsurlardan biri de seramidlerdir. 

Yıpranmış ve hasar görmüş saçlara seramid takviyesi uygulandığında, saç tellerinin kütikül tabakası yeniden onarılabilir. Böylelikle yıpranmış saçların ortak problemi olan kırılma, cansızlık ve koparak dökülme gibi sorunlar en aza indirgenebilir. Saç derinizi beslemek, saç tellerinizi onarmak ve yeniden güçlendirmek için seramid içeren bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

 

Seramid İçeren Superblend Formülü ile Elidor Anında Onarıcı Bakım Şampuanı: Saçlarınızı Dipten Uca Onarın

Şimdi size harika bir haberimiz var: Elidor serilerinin özel formülleri, artık her zamankinden daha güçlü! Yenilenmiş Superblend karışımlarıyla güç kazanan Elidor serilerinin her biri, birbirinden farklı vitaminler, yağlar ve proteinler içerir. Size de yalnızca saçlarınızın yapısına ve ihtiyacına en uygun seriyi seçmek kalır. Eğer saçlarınızı dipten uca onarmak ve güçlendirmek için destekçiniz Elidor’unuz Anında Onarıcı Bakım serisi!

Elidor Anında Onarıcı Bakım Serisi’nde yer alan şampuan ve saç kreminin yepyeni Superblend formülü; seramid, keratin ve C vitamini kullanılarak oluşturuldu. Bu özel formül saçlarınızın yüzeyindeki yıpranma belirtilerini ilk yıkamadan itibaren onarmaya destek olabilir, saçlarınızın ihtiyacı olan güçlü bakım desteğini karşılamanıza yardımcı olur. Saçlarınızı nazikçe temizlerken ve arındırırken, dipten uca güçlendirmenin tadını çıkarabilir, saç tellerinizin hacmini ve ışıltısını yeniden kazanabilirsiniz!

Diğer Makalelerimiz