Skip to content

90’lara Dönüş: Meçli Saç Nedir? 

90'lı yılların en popüler saç modellerinden biri olan meçli saçları daha yakından tanımak ve günümüze taşımak ister misiniz?

Her yeni dönem birbirinden yaratıcı ve çarpıcı saç trendlerini beraberinde getiriyor. Ancak bazı saç modelleri ve kesimleri var ki, zamansız olmaları nedeniyle popülerliğini asla yitirmiyor. Ortaya çıkışının üzerinden uzun yıllar geçse de, bir anda güncel trendlerin arasında önemli bir yer bulabiliyor. İşte bugün konumuz, yıllar sonra tekrar karşımıza çıkan bir renklendirme tekniği! Saçlarında keskin ton geçişleri ve çarpıcı bir görünüm yaratmak isteyenlerin favori saç modellerinden biri olan meçli saçlar, aramıza geri döndü. Siz de 90'lar esintilerini beraberinde getiren meçli saç modellerini deneyerek yepyeni ve dikkat çekici bir görünüme kavuşmaya ne dersiniz?

 

Meç Nedir?

Meç tıpkı ombre, balyaj ve röfle gibi saçlara ton geçişi kazandıran bir renklendirme tekniğidir. Özellikle 90'lı yıllarda neredeyse tüm ünlü isimlerin bir dönem kullanmayı tercih ettiği bu teknik, saçlarda oldukça keskin ve belirgin ton geçişleri oluşturur. Röfleli saçlar saçın mevcut renginden 1-3 ton açık renklerde boyanırken, meçli saçlarda bu aralık 3-10 tona kadar değişebilir. Ayrıca kullanılan açık tonlar, saçın doğal tonuna zıt renklerde seçilir ve saç tutamları kökten uca boyanır. 

 

Meçli Saç Modeli Nasıl Yapılır?

Meç, kuaförler tarafından uygulanan bir renklendirme tekniğidir. Özellikle koyu renk saçlarda açık tonlar yaratmak için, saçların kimyasal bileşenler yardımıyla birkaç ton açılması gerekir. Bu nedenle saçlarınızın sağlığını ve görünümünü riske atmamak adına, saçlarınızı mutlaka bir profesyonele emanet etmeniz önerilir. Meç renklendirme tekniği esnasında saçların boya uygulanacak tutamları delikli bir meç bonesinden çıkartılarak boyanır. Bone kullanılmadığı takdirde saçların belirli tutamları tıpkı röfle tekniğinde olduğu gibi folyolarla paketlenir.

 

Meçli Saç Renkleri Nelerdir?

Meçli saçlarınızda doğal bir görünüm yakalamak ve saçınızı çok fazla açtırmak istemiyorsanız, tercihiniz saçınızın mevcut renginden 3 ton açık renkler barındıran bir meç modeli olmalıdır. Meçli saç modellerinin büyük çoğunluğunda gri, platin sarısı ve açık sarı gibi tonlar kullanılır. Fakat özellikle bu renklendirme tekniğinin tekrar popüler olduğu günümüzde renkli meç modellerinin de ilgi gördüğünü belirtmek gerekir. Mor, yeşil, pembe gibi pastel renklerin sık ve kalın tutamlara uygulandığı bu modeller, saçlarınızda daha canlı ve farklı bir görünüm yakalamak için ideal tercih olabilir. 

 

Meçli Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Meç tekniğinde saçlarınıza kimyasal bileşenler uygulandığı için saç telleriniz ister istemez yıpranır. Bu nedenle meçli saçlarınızı bir süreliğine yüksek ısıya ya da farklı kimyasal bileşenlere maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Meç tekniğiyle boyanan saç tutamlarınızın yumuşaklığını, rengini ve ışıltısını korumak için kullandığınız saç bakım ürünlerinin boyalı saçlara uygun olması büyük önem taşır. Böylelikle saçlarınızı yıpranmaktan ya da solmaktan mümkün olduğunca koruyabilirsiniz.