Skip to content

Krepe Balyaj Nedir, Nasıl Yapılır? 

Krepe balyaj tekniğini tercih ederek saçlarınıza doğal görünümlü bir ton geçişi katabilir, daha hacimli ve ışıltılı görünen saçlara kavuşabilirsiniz. 

Saçlara doğal görünümlü bir ton geçişi ve ışıltı katmak için en sık kullanılan renklendirme tekniklerinden biri balyajdır. Balyaj tekniği saçların yapısına, uzunluğuna ve doğal rengine bağlı olarak birçok farklı yöntem eşliğinde uygulanabilir. Krepe balyaj, balyaj tekniğinde en yaygın tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Çünkü belirlenen saç tutamlarına atılan krepenin yoğunluğuna bağlı olarak, saçta oluşturulacak ton geçişlerini kontrol etmek son derece kolaylaşır. Siz de saçlarınızı balyaj işlemiyle renklendirmek istiyorsanız, krepe balyaj hakkında tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarına birlikte göz atalım! 

 

Saça Krepe Balyaj Nasıl Yapılır?

Krepe, saçların ince uçlu ve sık dişli bir tarak yardımıyla uçlardan köklere doğru itilerek kabartılmasıdır. Balyaj ise, saçların mevcut rengini tümden değiştirmeden, yalnızca belirlenen saç tutamlarına renk açıcı bileşenler uygulanması ile saçta doğal görünümlü ton geçişleri yaratmayı amaçlayan bir renklendirme tekniğidir. Krepe balyaj yapımı esnasında diğer balyaj yöntemlerinden farklı olarak, saçtan belirli aralıklarla ve oldukça ince tutamlar seçilir. İşlem esnasında öncelikle saçların renk açıcı uygulanacak tutamları belirlenir. Bu esnada kuaförünüzle saçlarınızda yaratmak istediğiniz renk geçişi aralığını ve tonlarını paylaşmalısınız. Seçilen tutamlara krepe yapıldıktan sonra renk açıcı uygulanır. Saç tutamları paketlenir ve istenen açık ton yakalanana dek beklenir. Bekleme süresinin sonuna gelindiğinde saçlar renk açıcıdan arındırılır ve krepeler açılır. 

 

Krepe Balyaj ve Ombre Farkı Nedir?

Krepe balyaj ve ombre, ortaya çıkan sonuçlar açısından son derece benzer işlemlerdir. Ancak krepe balyaj işlemi esnasında renk açıcı kullanılırken ombre tekniğinde saç uçlarına boya uygulanır. Ombre tekniğinde saçın doğal rengine yakın tonların yanı sıra pembe, mavi, gri ve yeşil gibi birçok renk kullanılabilir. Krepe balyaj ise saçın doğal rengini 1-6 ton aralığında açar. 

 

Krepe Balyaj Kimler İçin Uygundur?

Saçlarınızın sönük ve cansız görünümünden şikayetçiyseniz ve saç renginizde radikal bir değişiklik yapmak istemiyorsanız, krepe balyaj tekniğini tercih ederek saçlarınıza yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu teknik yardımıyla saçlarınızda oluşacak ton geçişleri, saçlarınızı daha hacimli ve canlı bir görünüme kavuşturabilir. Üstelik krepe balyaj yönteminde röfleden farklı olarak, saçlarınıza belirli aralıklarla dip boya uygulamanıza gerek kalmaz. Ancak bu işlem esnasında saçlarınıza uygulanan krepe ve renk açıcılar, ister istemez saç tellerinizi kırma ve yıpratma riski taşır.

Saçlarınız hâlihazırda yoğun işlem görmekten dolayı yıprandıysa krepe ve kimyasal bileşenlere maruz kalmak, saç tellerinize büyük ölçüde hasar verebilir. Bu nedenle saçlarınızın güçsüz olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle güçlü bir saç bakım rutini oluşturabilir ve krepe balyaj işlemini bir süreliğine erteleyebilirsiniz.