Skip to content

Kılçık Örgü Nasıl Yapılır? 

 

Son dönemlerin en popüler örgü modellerinden biri olan kılçık örgüsünü yalnızca üç adımda yapabilir, kusursuz görünen bir saç modeline kavuşabilirsiniz. 

Klasik örgü modellerinden sıkılanlar buraya! Balık kılçığı örgü modeli ile saçlarınıza hem havalı hem de son derece şık bir görünüm katabilirsiniz. Sokak stilinden podyumlara birçok alanda karşımıza çıkan kılçık örgü, son zamanların en popüler saç modelleri arasındadır. Özellikle uzun saçlara sahipseniz, kılçık saç örgüsü modellerini rahatlıkla deneyebilir, her yeni modelde yaratıcılığınızı dilediğinizce konuşturabilirsiniz. Eğer bugüne dek kılçık örgü yapımının zor bir işlem olduğunu düşünüyorsanız, şimdi ön yargılarınızı yıkmanın tam sırası. Çünkü birlikte adım adım ilerleyerek oldukça pratik ve etkileyici bir kılçık örgüsü oluşturmaya hazırız!

3 Adımda Kılçık Örgü Yapımı 

Kılçık örgü modellerini kolaylıkla deneyebilmeniz için, saçlarınızın omuz hizanızdan uzun olmasında fayda var. Daha kısa ve katlı kesilmiş saçlarda, saçlarınızın tutamlarını kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Her halûkarda örgünüzü çok daha hızlı ve konforlu bir şekilde oluşturabilmek için, uygulama öncesinde saçlarınıza uygun bir bakım yağından ya da  saç köpüğünden yardım alabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızı şekillendirmek son derece kolaylaşır. Hazırlıklarınızı tamamladıysanız, ilk adıma geçebiliriz!

  1. Örgünüzün Şeklini Belirleyin
    Öncelikle vermeniz gereken bir karar var: Örgünüzün nasıl görünmesini istiyorsunuz? Dilerseniz saçlarınızı sıkı bir at kuyruğu şeklinde toplayabilir ve daha sonra örebilirsiniz. Salaş görünümlü bir örgüye kavuşmak istiyorsanız, örme işlemine ense hizanızdan başlayabilirsiniz. Arzu ederseniz saçlarınızı ortadan ayırarak iki kılçık örgü yapabilir ya da saçlarınızın yalnızca birkaç tutamını örebilirsiniz. Tamamen size kalmış! İlerleyen aşamaları saçlarınızın tümünü örecek şekilde kurgulasak da, hayalinizdeki saç modeline karar verdiğinizde örmek istediğiniz her tutamda aynı adımları uygulayabilirsiniz.

  2. Saçınızı İki Tutama Ayırın ve Başlayın
    Saçlarınızı sıkı bir at kuyruğu şeklinde tepeden toplayın. At kuyruğunuzu iki eşit tutama ayırın. Saçlarınızın sağdaki bölümünden ince bir tutam alarak sol kısma ekleyin. Daha sonra soldaki bölümden aldığınız ince tutamı sağ kısma ekleyin. Klasik örgü modeline aşinaysanız, bu adımda hiç zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü kılçık örgünün klasik örgüden tek farkı, saçların üç yerine iki tutama ayrılmasıdır. Tıpkı klasik örgüde olduğu gibi, her iki kısımdan aldığınız ince tutamları sırayla diğer yana eklemelisiniz. Ancak bunu yaparken saçlarınızı gevşetmemeye ve eklediğiniz tutamların birbirine karışmamasına özen göstermelisiniz. 

  3. Örgünüzü Hafifçe Gevşetin
    Saçlarınızı tamamen ördükten sonra ince bir lastik toka yardımıyla örgünüzü sabitleyin. Örgünüzü daha salaş ve doğal bir görünüme kavuşturmak için, ince bir tarağın ucuyla örgünüzün bağlarını hafifçe gevşetin. Son olarak örgünüzün gün boyu formunu koruyabilmesi adına bir saç sabitleme spreyinden yardım alabilirsiniz.