Skip to content

Kaynak Saç Bakımı Rehberi 

Doğru, düzenli ve eksiksiz bir bakım rutini oluşturarak kaynak saçlarınızın görünümünü uzun süre boyunca koruyabilir, saçlarınızın sağlığını riske atmaktan kaçınabilirsiniz. 

Kaynak saç yöntemi ile yalnızca bir günde upuzun, sağlıklı ve hacimli görünen saçlara kavuşmak hayal değil! Ancak kaynak saç eklentilerinizin doğal ve sağlıklı görünümünü korumak için işlem sonrasında saçlarınıza iyi bakmaya özen göstermelisiniz. Kaynak saçların kullanım ömrü, doğru yöntemler kullanılarak saça eklendiğinde ve eksiksiz bir bakım rutini sürdürüldüğünde çok daha uzun bir sürece yayılabilir. Siz de kaynak saç bakımı hakkında 7 altın öneriye göz atarak saçlarınızı koruma altına alabilirsiniz.

 

Kaynak Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Mikro, keratin, çıtçıt, halka, silikon, keratin, boncuk, medikal... Günümüz teknolojileri ve saç trendleri sayesinde kaynak saç uygulamasının birçok farklı tekniği bulunur. Ancak başta çıtçıt ve boncuk kaynak uygulamaları olmak üzere tüm kaynak saç eklentilerinin özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü bir yandan kendi saçlarınıza uygun bir bakım rutinini sürdürmeye bir yandan da kaynak saç eklentilerinizi korumaya özen göstermelisiniz. Nasıl mı? Haydi bu soruyu 7 adımda cevaplayalım! 

 

1. Saçlarınızı Ilık Suyla Durulayın

Kaynak saç eklentileri, sıcak sudan hiç hoşlanmaz. Çünkü kaynak saçların eklenti noktaları 70-80 derecenin üzerinde bir sıcaklığa maruz kaldığında yıpranabilir veya kopabilir. Bu nedenle saçlarınızı sıcak suyla yıkamaktan kaçınmalı, saçlarınızı kuruturken fön makinesinin orta sıcaklık ayarını kullanmaya özen göstermelisiniz. 

 

2. Saç Kremi Kullanmayı İhmal Etmeyin

Saçlarınızı dikkatle ve nazikçe taramak için duş esnasında saçlarınızı temizledikten sonra saç bakım kremi kullanmalısınız. Bu sayede duş sonrasında saçlarınızda ipeksi yumuşaklığı yakalayabilir, saçlarınızı tararken zorlanmazsınız. Özellikle çıtçıt ve boncuk saç eklentilerini saçınızı tararken çekiştirmek, eklentilerin hasar görmesine neden olabilir. Saçlarınızın yapısına uygun bir saç bakım kremi, saç tarama sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Alkol içermeyen bakım ürünlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz.

 

3. Uyurken Saçlarınızı Koruyun

Uyurken saçlarınızın karışmasını, kırılmasını ya da düğüm olmasını önlemek için yatmadan önce saçlarınızı gevşek bir at kuyruğu halinde toplayabilirsiniz. Ancak bu esnada saçlarınızı germekten ya da sıkı bir topuz yapmaktan kaçınmalısınız.

 

4. Yumuşak Kıllı Saç Fırçalarını Tercih Edin

Saçlarınızı yukarıdan aşağıya doğru ve yumuşak kıllı bir saç fırçasıyla taramak, saç diplerinizin yıpranmasını önler. Saç diplerinizi taramayı ihmal ettiğiniz takdirde kaynak saç eklentilerinizin karışmasını önlemekte güçlük çekebilirsiniz. 

 

5. Yüzerken Bone Kullanın

Saçlarınızı deniz tuzunun ve klorun yıpratıcı etkisinden korumak için yüzerken mutlaka bir bone kullanmaya özen göstermelisiniz. 

 

6. Kuaför Randevunuzu Aksatmayın

Tüm kaynak saç eklentileri, düzenli bir bakım kontrolü gerektirir. Tercih ettiğiniz kaynak saç çeşidine göre, kuaföre gitme sıklığınız da farklılık gösterebilir. Kuaförünüz tarafından belirlenen bir rutin çerçevesinde düzenli olarak bakım kontrolüne gitmeli ve kaynaklarınızın durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylelikle saç eklentilerinizin hasar görüp görmediğini ve uygulamanız gereken bakım ipuçlarını öğrenebilirsiniz. 

 

7. Güneş Işınlarından Korunun

Başta silikon, keratin ve boncuk kaynak saç eklentileri olmak üzere, hiçbir kaynak saç güneşten pek hoşlanmaz. Keza bu nedenle kaynak saç işlemlerinin kış aylarında uygulanması tavsiye edilir. Yaz aylarında saçlarınızı güneşten korumak için şapka ya da bandana kullanmayı ihmal etmemelisiniz.