Skip to content

Kare Yüze Saç Kesimi Önerileri 

Kare yüze saç kesimi modellerine göz atarak yüz hatlarınızı daha yumuşak ve orantılı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

Kullanmayı tercih ettiğiniz saç modelleri, yüz hatlarınızın görünümünü de büyük ölçüde etkiler. Tıpkı seçtiğiniz kıyafetlerin vücut hatlarınızla olan uyumu gibi, saç modellerinizin de yüz hatlarınıza uygun olması büyük önem taşır. Doğru saç modellerini seçerek yüz hatlarınızı ön plana çıkarabilir, daha yumuşak ve biçimli bir görünüm yaratabilirsiniz. Kare yüz şeklinin en belirgin özelliği, keskin ve köşeli çene hatlarıdır. Siz de kare yüz için saç kesimi modellerini tercih ederek yüzünüzü daha oval bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

 

Kare Yüze Yakışan Saç Modelleri

Angelina Jolie ve Olivia Wilde, kare yüz şekline sahip olan ünlüler arasındadır. Tercih ettikleri saç modelleri, yüz hatlarının da daha orantılı görünmesini sağlar. Siz de kendinize en uygun saç kesimini belirleyerek yüz hatlarınızı kolaylıkla vurgulayabilirsiniz. 

 

1. Bob Kesimler

Kare yüz saç kesimi önerileri arasında ilk sırada bob kesimler yer alır. Çünkü kare yüz şeklinin sert ve belirgin hatlarını dengelemenin en kolay yolu, saça kat ve hafif bir bombe katan modeller tercih etmektir. Uzun ya da kısa bob kesim modelleri, boynunuzun daha uzun, çenenizin ise daha oval görünmesini sağlar. Özellikle saçlarınızı kolayca şekillendirmek ve hacimli bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız, bob kesimler size zamandan kazandırır. Ancak tercih ettiğiniz kesimin çene hizanızdan uzun olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çene kemiklerinizi gizlemek bir yana, daha da köşeli görünmelerine neden olabilirsiniz.

 

2. Katlı ve Dalgalı Kesimler

Hacimli ve dinamik görünen saçlar, yüz hatlarınızın daha yumuşak ve romantik bir görünüm kazanmasını sağlar. Saçlarınız omuz hizanızdan uzunsa, tercihinizi gönül rahatlığıyla katlı ve dalgalı kesimlerden yana kullanabilirsiniz. Bu tarz saç modellerinde de saçlarınızın en kısa tutamlarının bile ense hizanızdan uzun olmasına özen göstermelisiniz. Dilerseniz asimetrik katlı kesimleri tercih edebilir ya da saçlarınızın arkasından öne doğru hafif bir eğimle uzayan katları tercih edebilirsiniz.

 

3. Uzun Perçem

Düz kâkül modelleri, kare yüz şekline sahip kişiler için en doğru seçim olmayabilir. Fakat uzun perçem modellerinin yüzünüze daha orantılı ve dengeli bir görünüm katacağından emin olabilirsiniz. Çene hizanızı geçecek uzunlukta ve katlı bir perçem kestirerek çene kemiklerinizin köşeli hatlarını kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Uzun perçem modelleri çoğunlukla ortadan eşit şekilde ikiye ayrılan tutamlar halinde kullanılır. Ancak perçeminizi sağdan ya da soldan ayırdığınız takdirde, yüzünüz daha oval bir görünüm kazanır. Bu nedenle perçeminizi ortadan ayırmak yerine dalgalı ve hacimli tutamlar halinde kullanabilirsiniz.