Skip to content

Kalın Telli Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 

Kalın telli saçınızın bakımlı ve sağlıklı görünmesi için saçlarınızı tarayıp kuruturken püf noktalara dikkat edebilir, saçlarınıza uygun ürünler kullanabilirsiniz.

Kalın telli saçlar dolgun yapıları ile ahenkle dalgalanarak hoş bir görünüm sergiler. Ancak kurumaya meyilli olduklarından kalın telli saçların bakımına ekstra dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde saçlarınızın kabarıp elektriklendiklerini görürsünüz. Peki, kalın telli saç bakımı nasıl yapılır?

 

Kalın Telli Kıvırcık Saç Bakımı İpuçları

Kalın telli kıvırcık saçların bakımındaki en önemli husus, saçı tarama ve kurutma şeklidir. Yanlış şekilde tarayıp kuruttuğunuz saçlarınız, kabarık ve elektriklenmiş görünümüyle gününüzü zorlaştırabilir.

 • Saçlarınızı duştayken fırçalamayı düşünebilirsiniz. Bu sayede dalgalarınız daha doğal durur ve bukleleriniz formunu kaybetmez.

 • Saç kremi uyguladıktan sonra, geniş dişli bir tarak ya da fırça kullanarak saçlarınızı tarayıp şekil verebilirsiniz.

 • Duş sonrasında saçlarınızı bir havlu yardımıyla dikkatli bir şekilde kurulamanız önemlidir. Sert hareketler saçlarınızın elektriklenmesine ve karışmasına neden olabilir.

 • Mümkün oldukça kurutma makinesi kullanmamanızda fayda vardır. Böylece saçlarınızın daha fazla elektriklenmesinin ve kırılmasının önüne geçebilirsiniz.

   

Kalın Telli ve Kuru Saçların Bakımının Püf Noktaları

Saçlarınızın her daim bakımlı ve güzel görünmesi için, kalın telli saç bakımına dair önemli noktaları aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

 • Saçlarınızı her gün yıkadığınızda, saç derinizdeki doğal yağları uzaklaştırarak saçlarınızın daha fazla kurumasına neden olabilirsiniz. Yıkamalar arasında minimum bir gün bırakmak ilk zamanlarda sizi zorlasa da, zaman içerisinde saçlarınızın daha iyi göründüğünü hissedersiniz.  

 • Plastik saç fırçaları ve tarakları saçlarınızın daha fazla elektriklenmesine neden olabilir. Bu nedenle at kılı gibi malzemeler kullanılarak üretilen tarakları kullanmanızda fayda vardır.

 • Saçlarınızı taramadan önce parmaklarınızın uçları ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. Bu sayede saç derinizdeki sebumu dağıtarak saçlarınızın kabarmasının önüne geçebilirsiniz.

 • Kalın ve kuru saçlar, diğer saç tiplerine göre kırılmaya daha müsaittir. Bu nedenle mümkün olduğunca maşa, düzleştirici gibi ısı uygulaması ile çalışan saç şekillendiricilerden uzak durmanız önemlidir.

   

Kalın Telli Saçlar İçin Hangi Şampuanlar Kullanılmalı?

Saç tellerinin kalın olması nemi yeterince hapsedememelerine neden olur. Bu nedenle kalın telli saçlar genellikle kuru bir yapıya sahip olur. Kullanacağınız şampuan ve saç bakım ürünlerinin kuru saçlara özel olmasına özen gösterebilirsiniz. Saçınızı yıpratmadan temizleyen ve aynı zamanda ihtiyaç duyduğu nemi sunan Elidor Shea Yağı Şampuan ideal bir seçim olabilir. Kompleks içeriği kadar hoş kokusu ile de dikkat çeken şampuanı Elidor İpeksi Yumuşaklık Serum Bakım Kremi ve Kalın ve Gür Avokado ve Üzüm Çekirdeği Saç Yağı ile tamamlayarak saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nemi sağlayabilirsiniz.