Skip to content

Kahkül Kullanımına Dair 5 İpucu

Hemen her kadının hayatının bir döneminde kullandığı ‌‌kâkül, saçlara hareket katan ve yüz şekliyle uyumlu olduğunda vazgeçmesi zor olan bir kesim şeklidir.

Daha enerjik ve genç bir görünüm veren ‌‌kâkül, ‌yıka-çık modellerden değildir. Şekillendirilmesi için özen isteyen ‌kâkül bakımı için zaman zaman özel ürünler kullanmanız gerekebilir. Eğer ‌saçlarınızı kestirmek istemiyor ve bir süre sonra ‌kâkül kesiminden sıkılacağınızı düşünüyorsanız postiş ‌kâkül kullanabilirsiniz. ‌Kâkül şeklinde tasarlanan postişleri, kullanmak istediğiniz zamanlarda üzerindeki toka yardımıyla saçınıza takabilir, profesyonel bir destek alarak yüzünüze uyumlu bir şekil almasını sağlayabilirsiniz. ‌Kâkül takma oldukça kolaydır ve pratik kullanımı nedeniyle sıkça tercih edilir. Size özel bakımsız görünmenizi engelleyen ‌kâkül şekillendirme önerilerine göz atabilirsiniz.

 

1. Duştan Hemen Sonra Şekillendirin

‌‌Kâkül, saçlarınızın geri kalanından daha kısa boya sahip olduğu için duş sonrası hemen kurur. Kuruyan saçları şekillendirmek ise daha zordur. Bu nedenle duştan çıkar çıkmaz saçlarınız nemini kaybetmeden şekillendirmelisiniz. Aksi halde ‌kâkülleriniz hızlı bir şekilde kuruyacağı için elektriklenip kabarabilir. Banyo sonrası havluyla saçınızı hemen kurulayıp fön makinesi ve fırçası yardımıyla hemen şekillendirebilirsiniz.

 

2. Saç Spreyi Uygulayın

Saç kremleri saçların hem kolay taranmasını sağlar hem de saç bakımı rutinlerinin vazgeçilmezidir. Ancak ‌kâküllerinize saç kremi uyguladığınızda hacmini kaybetmesine yol açabilirsiniz. Kısa kesimi nedeniyle alın bölgesine yakın olan ‌kâküller, bu bölge yağlandığında şeklini kaybedebilir. Hem ‌kâküllerinin elektriklenmesini önlemek hem de sabit durmasını sağlamak için ‌kâkül diplerine saç spreyi uygulayabilirsiniz. Sprey şişesini yan tutarak şekillendirdiğiniz ‌kâküllerin dip kısmına doğru spreyi püskürtebilir, alın bölgesinden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece gün boyu ‌kâküllerinizin şeklini koruyabilirsiniz.

 

3. Cilt Bakım Ürünlerini Cilde Uyguladıktan Sonra Şekillendirin

‌Kâküllere şekil vermeden önce dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da cilt bakım ürünleridir. Alın bölgesine yakın olduğu için cilde sık değen ‌kâkülleri şekillendirmeden önce nemlendirici ve makyaj ürünlerini uygulamalısınız. Aksi halde ‌kâküllerinizi şekillendirmede zorlanabilirsiniz. Saç telleri nemlendirici ve makyaj malzemelerine değerek yağlanabilir. Yağlı saç telleri ağırlaşacağından dolayı şekillendirilmede güçlük çıkarabilir. Önce makyajınızı ve cilt bakım ürünlerini cildinize uygulamalı ve ‌kâküllerini daha sonra şekillendirmelisiniz.

 

4. Bigudi Kullanın

‌‌Kâkülünü kestirdiğiniz ilk zamanlar alışkın olmadığınız için elleriniz sürekli ‌‌kâküle gidebilir. Bu da saç tellerinin yağlanmasına neden olabilir. ‌Kâküllerinize alışıncaya kadar yanınızda kuru şampuan taşıyabilir, ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Alnınıza yapışmayan, daha hacimli ve gür ‌kâkül görünümü için kalın bigudilerden faydalanabilirsiniz. Saçı sabitleyen şekillendirici ürünler ve kalın bir bigudi gün boyu ‌‌kâkülünüzün formunu korumasına yardımcı olabilir.