Skip to content

Kâkül Hangi Yüzlere Yakışır?

Kâkül saç kesimi çok farklı stil ve modellerle kesilerek tüm yüz şekline göre uyarlanabilir, özellikle yüz şekli oval ve yuvarlak olan kişilerin denemesi gereken saç kesimleri arasında yer alır.

Yüz şeklinin kâkül kullanımında önemli bir rolü olduğunu düşünenler, çok haklı! Çünkü yüz şekli, yüz hatları hatta elmacık kemikleri bile bu saç stilinin size yakışıp yakışmayacağı hakkında ipucu verir. Doğru teknikler ve sıra dışı yöntemler sayesinde her yüz şekline göre uyarlanabilen kâkül kesimi ile bambaşka bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bu kesim sayesinde yüz hatlarınızı belirginleştirebilir, ufak bir dokunuşla büyük bir değişim etkisi yaratabilirsiniz. Sezonun en trend saç modelleri arasında yer alan "Kâkül hangi yüzlere yakışır?" diye merak ediyorsanız, sözü daha fazla uzatmadan detaylı bilgi vermeye başlayalım!

 

Yüz Şekline Göre Kakül Seçimi 

Oval yüz tipine sahip kişiler için kâkül kesimi oldukça ideal modeller arasında yer alır. Oval yüze kâkül çok fazla yakışır ve kâküllerin modelini belirlerken dilediğiniz stili seçebilme özgürlüğü sağlar. Yuvarlak yüze kâkül kesimi yüz hatlarının daha keskin ve köşeli görünmesine yardımcı olur. Köşeli yüz hatlarına sahip kişiler için kâkül kesimi, yüz şeklini yumuşatarak yüzün daha yuvarlak görünmesine katkı sağlar. Kalp şeklinde yüz hatlarına sahip kişisel için yine kullanımı oldukça ideal olan kâkül kesimi, bu yüz tipine sahip kişilerde alın ve çene bölgesinin eşit görünümüne yardımcı olur.

Eğer geniş bir alına sahipseniz, kâkül kullanarak alın bölgesinin daha dar görünmesini sağlayabilirsiniz. Dar alınlılar için kâkül kesimi alın bölgesinin darlığını kapatarak daha geniş ve hacimli görünmesine yardımcı olur. Yüz şekline göre kâkül kullanımında yuvarlak kesim, düz kesim, yanlardan uzun orta bölümde kısalan kâkül modellerinden faydalanabilirsiniz. Daha yumuşak geçiş sağlamak amacı ile oval ve yuvarlak kesim kâkül modellerine de yönelebilirsiniz. Daha keskin, iddialı ve derin bakışlara sahip bir görünüm için ise düz model kâkülleri deneyebilirsiniz.

 

Kâkül Kesimine Sahip Saçlar Nasıl Şekillendirilir?

Kâkül saçları şekillendirmek için kâküllerin ıslak olması önemli bir adımdır. Kâküller çok çabuk kurur ve kuruduğu zaman şekil vermek daha zor olabilir. Kâküllerinizi düz kullanmayı tercih ederseniz, ince fırçalardan yararlanarak düz bir şekilde saçınızı fönlemeniz yeterli olur. Bombeli ve dalgalı saçta kâkül kullanmayı tercih edeceğiniz zaman kalın fırçalardan faydalanabilirsiniz. Şekil verdiğiniz kâküllerin kalıcılığını sağlamak amacıyla saç spreylerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca fönlemeye bağlı olarak oluşan elektriklenmeyi de önlemek amacıyla saç bakım yağlarını kullanabilirsiniz.