Skip to content

Kabarık Saçlarla Başa Çıkmanın 5 Yolu 

Kabaran saçlarınızı kontrol altına almak, onları kolayca şekillendirmek ve korumak için 5 farklı saç bakım ipucuna göz atabilirsiniz.

Saçlarınızı kontrol altına almakta, şekillendirmekte ve yatıştırmakta zorlanıyorsanız, kabarık saçlılar kulübüne hoş geldiniz! Sürekli olarak kabaran saçlar, size hazırlanma sürecinde son derece zaman kaybettirebilir. Üstelik saçlarınızı hızlı ve pratik bir şekilde kontrol altına almak için yanlış yöntemlere başvurduğunuzda, saçlarınızın sağlığına zarar verebilirsiniz. Hem saçlarınızı korumak hem de elektriklenmelerini ve kabarmalarını önlemek için, saç bakım rutininizde bazı küçük değişiklikler yapabilirsiniz. "Kabarık saç nasıl iner?" sorusunu beş maddede cevaplamaya ne dersiniz?

 

Kabarık Saç Nasıl Düzelir?

Öncelikle saçlarınızın neden kabardığını ve elektriklendiğini anlamakla başlayalım. Saçlarınızın kabarmasının temel nedeni, saç köklerinizin ve tellerinizin ihtiyaç duyduğu nem desteğini tam olarak karşılayamamasıdır. Keza bu sebeple, kuru ve cansız saç tellerinde bu soruna daha sık rastlanır. Saçlarınızın nem ihtiyacını karşılamak için ilk etapta kullandığınız saç bakım ürünlerine göz atmalısınız. Örneğin kabarık saç için şampuan arıyorsanız, tercihiniz kuru ve cansız saçlar için hazırlanan ürünlerden yana olmalı. Böylece saç bakımının her aşamasında saçlarınıza nem ve besin desteği sağlayabilirsiniz. Ön hazırlığımız tamamsa, geçelim beş maddeyi sıralamaya!

 

1. Saç Bakım Kremi Kullanmayı Unutmayın

Saçlarınıza uygun bir şampuan kullanmak, saç derinizi derinlemesine ve nazikçe temizlemenizi sağlar. Fakat saçlarınızı kolayca şekillendirmek, yumuşatmak ve güçlendirmek için, şampuanın yanı sıra saç bakım kremi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Kabarık saçlar için krem kullanmak, saçlarınıza nem desteği sağlayarak daha kolay taranan ve şekillenen saçlara kavuşmanızı sağlar. Böylece her saç yıkama sonrasında doğal ışıltısını ve ipeksi yumuşaklığını koruyan saçlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz. 

 

2. Saç Maskeleri ile Nem Desteği Sağlayın

Saçlarınıza etkili bir nem takviyesi uygulamanın bir diğer yolu ise, saç maskelerinden destek almaktır. Kabarık saçlar için maske seçenekleri, haftada bir ya da iki kez kullanıma uygundur. Saçlarınızın yapısına uygun bir maske yardımıyla günlük saç bakım rutininizi güçlendirebilir, saçlarınıza güçlü bir besin ve nem desteği sağlayabilirsiniz. 

 

3. Saçlarınızı Şekillendirirken Yüksek Isıya Maruz Bırakmayın

Saçlarınızın nem kaybetmesinin temel sebeplerinden biri, onları şekillendirirken yüksek ısıya maruz bırakmanız olabilir. Saç maşası ve saç düzleştiricisi gibi cihazlar, doğrudan ve sıklıkla saça uygulandığında saç tellerinin yıpranmasına ve cansızlaşmasına neden olur. Saçlarınızı kuruturken fön makinenizin en yüksek ısı ayarını tercih etmek, saç tellerinizdeki nemi yok etmeniz anlamına gelir. Bu nedenle saçlarınızı kuruturken biraz daha sabırlı olmalı, orta düzeydeki sıcaklık ayarını tercih etmelisiniz. Saçlarınızı şekillendirirken düzleştirici ya da maşa yerine kabaran saçlar için sprey ya da köpük seçeneklerini kullanabilirsiniz. 

 

4. Katlı Saç Kesimlerinden Uzak Durun

Kabaran saçlarınızı daha kolay şekillendirmek için, katlı saç kesimlerinden uzak durmanızda fayda var. Çünkü bu tarz kesimler saçı olduğundan hacimli ve dolgun göstermeyi amaçlar. Küt kesimleri tercih ettiğiniz takdirde, saçlarınızın daha biçimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Böylece saçlarınızı şekillendirirken zamandan kazanabilirsiniz. 

 

5. Doğru Saç Modellerini Tercih Edin

Saçlarınıza çoğunlukla fön çekmeyi ya da saç maşası yardımıyla dalgalı modeller oluşturmayı tercih ediyorsanız, saçlarınızın kabarmasına davetiye çıkarıyor olabilirsiniz. Nem ihtiyacını kaybeden saçları sürekli olarak düzleştirmek ya da onlara fön çekmek, saçlarınızın daha çok kabarmasına neden olur. Nemli saçlarınıza şekillendirici köpük uygulayarak ördüğünüzde, saçlarınızda kusursuz bukleler yaratabilirsiniz. Saçlarınızı çoğunlukla açık kullanmak yerine, birbirinden şık topuz ve at kuyruğu modellerini deneyebilirsiniz. Böylelikle saçlarınızı kontrol altına almak çok daha kolay olacaktır.