Skip to content

Kabarık Saç Nasıl Yapılır? 

Saçlarınızın kabarık görünmesi için krepe yapabilir, dalgalı modellerden faydalanabilir ya da ayrım noktasını değiştirebilirsiniz.

İnce telli saçlar, genellikle saç derisine yapışır ve sönük görünümleriyle tüm şıklığınızı yok edebilir. Saçlarınızın tüm gün dolgun görünmesini sağlamak ve öz güveninizi yüksek tutmak içinse yardımınıza koşan yöntemler mevcuttur. Kabarık saçlar için saç modelleri ve yapılışlarını öğrenip birkaç püf noktayı aklınızda bulundurarak istediğiniz görünüme ulaşmanız hiç de zor olmaz.

 

1. Saçlarınızın Ayrım Yerini Değiştirin

Saçı sürekli aynı noktadan ayırmak bir süre sonra saçların alışmasına neden olur ve ayrım noktasından saç derinize yapışan saçlara şahit olursunuz. Kabarık saç modelleri için ayrım noktasını ayda bir kere değiştirmenizde fayda vardır. Saçlarınız henüz ıslakken 2 parmak sağ ya da soldan ayırarak her zamanki saç şekillerini kullanabilirsiniz. Ayırma noktasını daha fazla yana aldığınızda ise tekrar trend olan 80’lerin romantik ve çekici görünümüne ulaşabilirsiniz.

 

2. Krepe ile Kabarık Saç Nasıl Yapılır?

Krepe, modası geçmeyen saç modellerinden birisidir ve saçlarınızı olduğundan çok daha dolgun gösterir.

 • Saçlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra 5-6 parçaya ayırın.

 • Ayırdığınız tutamlardan birisini alın ve iyice tarayın.

 • Taradığınız parçayı gerdirerek yukarı doğru kaldırın.

 • Bir krepe tarağı kullanarak kaldırdığınız parçayı saç köklerinize doğru kabartarak tarayın.

 • Tüm tutamları bitirdikten sonra saçlarınıza elinizle şekil verebilir ve elektriklenen kısımlar varsa bir saç spreyi kullanarak yatıştırabilirsiniz.

   

3. Saçlarınızı Kıvırcık Yapın

Kıvırcık saçlar düz saçlara göre çok daha kabarık görünür. Kabarık kıvırcık saçlara ulaşabilmek için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunur.

 • Saçlarınızı yıkayıp kuruttuktan sonra tutamlara ayırarak örebilir ve gece örgülü şekilde uyuduktan sonra, sabah doğal buklelerinizle göz kamaştırıcı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

 • Doğal bukleler için pipetlerden faydalanabilirsiniz. Bir pipeti 2-3 parçaya ayırabilir ve bu parçalara saçlarınızı dolayarak sarabilirsiniz. Saçınızı bir bone ile sardıktan sonra kurutma makinesinden faydalanarak kısa sürede saçlarınızın kıvırcık olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Eski bir t-shirt’ünüzü ince parçalar halinde kesebilir ve bu kesitlerle saçınızı sarabilirsiniz. Gece uyurken sizi rahatsız etmeyecek kumaş parçaları, güne kıvırcık saçlarla uyanmanızı sağlar.

   

4. Saçlarınızı Topuz Yapın

Saçlarınızın daha kabarık görünmesi için, geceleri duş alabilir ve saçlarınız henüz nemliyken bir lastik toka kullanarak basit bir topuz yapabilirsiniz. Saçlarınız henüz kurumamışken sabaha kadar topuz olarak kaldığından, saçlarınızı açtığınızda da şekilleri korunur. Böylece gün boyu kabarık saçlarınızın ahenkle dans ettiğine şahit olabilirsiniz. Topuz yapmak için bir saç bandından da faydalanabilirsiniz. Başınızı fazla sıkmayan bir saç bandı takıp saçlarınızı 6-8 tutam haline getirerek saç bandının etrafında döndürebilirsiniz.