Skip to content

Hollanda Örgüsü (Ters Örgü) Nasıl Yapılır?

Saçınızı dikkatli bir şekilde 3 tutama ayırıp adımları takip ederek farklı ve doğal duran bir örgüye kavuşabilirsiniz.

Fransız örgüsü olarak da bilinen Hollanda örgüsü, farklı saç modellerini denemek isteyenler için ideal bir seçimdir. Özellikle boksörlerin kullandığı model, güçlü ve bir o kadar da çekici bir duruşa sahip olmanızı sağlar. Klasik örgülere göre daha zor görünse de birkaç pratikle ellerinizin alıştığını fark edebilirsiniz. Peki, Hollanda örgüsü nasıl yapılır? Adımları takip ederek sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

 

1. Saçlarınızı Hollanda Örgüsüne Hazırlayın

Hollanda örgüsü öncesinde saçınızı yeni yıkamamış olmanızda fayda vardır. Eğer saçınızı henüz yeni yıkadıysanız Elidor Sprey kullanarak elektriklenmenin önüne geçebilirsiniz. Saçlarınızı hafif nemli bırakarak daha kolay örebileceğiniz gibi saçınızı açtıktan sonra doğal dalgalara da sahip olabilirsiniz.

Saçınızı ince dişli bir tarak kullanarak dolaşan hiçbir yeri kalmayacak şekilde düz bir şekilde taramanız önemlidir. Aksi takdirde hem örgü muntazam durmaz hem de işiniz daha uzun sürer.

 

2. Saçlarınızı Ayırın

Saçınızı en üstten başlayıp aşağı doğru ikiye ayırmalısınız. Eğer daha havalı bir ters örgü istiyorsanız ortadan ayırmak yerine hafif yandan ayırabilirsiniz.

Saçların birbirine karışmaması için bir krepe tarağından faydalanabilirsiniz. Başlayacağınız tarafı seçtikten sonra saçın kalan bölümünü toplamak örgülerin birbirinin içine geçmesini önler.

 

3. Örgü Yönünü Belirleyin

  • Ters örgüye başladığınız yöndeki saçlarınızın üst kısmından bir tutam alın ve eşit 3 paçaya ayırın. Tutamların eşit olmaması, örgünün yamuk görünmesine neden olabilir.

  • Soldaki parçayı sol elinize alırken diğer iki tutamı birbirinden ayrı duracak şekilde sağ elinize alın.

  • Soldaki tutamı ortadakinin altından sağdakinin ise üstünden geçirerek sol ve ortadaki parçaları sol elinize geçirin.

  • Henüz örgüye katmadığınız boşta kalan saçlarınızdan bir tutam alarak sol elinizde bulunan saçlara ekleyin. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta örgüye yeni eklediğiniz saç tutamının fazla kalın olmamasıdır.

  • Tüm saçlarınız örülene kadar aynı işlemleri tekrar ederek örgüyü tamamlayabilirsiniz.

     

Renkli Hollanda Saç Örgüsü Nasıl Yapılır?

Hollanda örgüsü renkli modelleriyle saçınıza farklı bir hava katar. Örgünüzün daha dikkat çekici bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız rasta ipleri ya da sentetik saçlardan faydalanabilirsiniz. Hollanda örgüsüne başlarken saçınızın yarısını üçe ayırdıktan sonra ortadaki tutama ipi dikkatli bir şekilde bağlayabilirsiniz. Renkli görüntünün belirgin olması için daha kalın bir ip kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca renkli ipin saçın arasına girmeyip üst bölümünde yer almasına dikkat edebilirsiniz.