Skip to content

Her Gün Saç Taramanın Faydaları 

Dış görünüşün önemli parçalarından biri olan saçların parlak, bakımlı ve temiz görünmesi, her mevsim dikkat edilen konular arasında yer alır. Bu nedenle saç bakımı, en çok zaman ayırdığımız günlük rutinlerimizin başında gelir. 

Bakımlı saçlara sahip olmak için saçın cinsine uygun ürünler kullanmak da oldukça önemlidir. Saçların sağlıklı bir görüntüye kavuşabilmesi için, saçın yapısında bulunan keratin, pigment ve yağların düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir. Saçları şekillendirirken kullanılan ürünler ve tarama işlemleri de saçın sağlıklı olmasında önem taşır. Saçlarınızın cinsine uygun olarak düzenli kullanılan maskeler, vitaminler ve şampuanlar saça ihtiyacı olan nem ve besin desteğini vererek daha canlı görünmesini sağlar. 

 

Saç Tarama Püf Noktaları 

Saç bakım rutininin temel adımı olan saç taramak, sağlıklı saçların olmazsa olmazlarındandır. Saçlarınızı taramanın en sağlıklı yöntemleri arasında şu maddeler yer alır:

 • Saçları en verimli taramanın yollarından biri, taramanın duş aldıktan sonra yapılmasıdır. Su ile buluşarak yumuşayan saç dipleri saçın daha iyi açılmasına yardımcı olur.

 • Saçın doğru taranması saç sağlığı için önemlidir. Tarama sırasında saçta oluşabilecek kırılmaları ve yıpranmaları en aza indirmek için saçınızı ikiye ayırarak tarayabilirsiniz. Bu yöntem saçların havalanmasını ve daha rahat açılmasını sağlar.

 • Saç tararken kullanılan fırçanın cinsine dikkat edilmelidir. Saç yıkandıktan sonra, geniş fırçalar yardımıyla nazik hareketlerle taranmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır.

 • Saçları günde bir kez taramak güçlendirmek için yeterlidir.

   

Saç Taramanın Faydaları

Saçlarınız yıkadıktan ve kurutma işleminden sonra elektrikleniyorsa, saçlarınızı nemliyken tarayıp uygun bakım kremlerini uygulayabilirsiniz. 

 • Nemli haldeyken taranan saçlar elektriklenmeyi en aza indirerek saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

 • Saçı her gün değil, gün aşırı tarayarak güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

 • Saçı doğru fırçayla taramak, saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saçlara parlaklık ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

 • Saçınızın cinsine uygun olarak geniş yüzeyli, sık bölmeleri olan bir fırça tercih edebilirsiniz.

   

Saç Nasıl Taranır?

Saçların yıpranmadan, sağlıklı bir görünüm kazanabilmesi için taranma işleminin doğru bir şekilde uygulanması da oldukça önemlidir.

Saçlarınızı taramayı şu adımlarla daha sağlıklı hale getirebilirsiniz:

 • Saçları taramaya öncelikle uç ve boy kısımlarından başlayarak kökten uca doğru taramalısınız.

 • Dipten taranmaya başlanan saçlar daha çok kırılmaya neden olduğundan, saç mümkün olduğunca daha az hassas olan noktalardan taranmaya başlanmalıdır.

 • Saç taramanın inceliklerinden biri de elle taramaktır. Saçlar yıkandıktan sonra, kuru haline kıyasla çok daha hassas olacağı için, taranmadan önce ıslaklığı bir havlu yardımıyla alınmalıdır.

 • Nemli saçlarınızı tarak sürmeden önce parmaklarınızla açabilir ve saç derisine masaj yapabilirsiniz. Bu yöntem saçların doğal bir görünüme kavuşmasında etkili olur.