Skip to content

5 Adımda Hacimli Dalgalı Saç Nasıl Yapılır?

Yalnızca 5 adımda saçlarınızda doğal, çarpıcı ve hacimli görünen dalgalar oluşturabilir, yepyeni bir görünüme kavuşabilirsiniz. 

Saçlarınızın cansız ve sönük görünümünden şikayetçiyseniz, hacimli saç modellerini deneyerek saçlarınıza yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Saçlarınızın hacimsiz görünmesi, saç tellerinizin nem ve besin ihtiyacından kaynaklanır. Bu sorunu kökten çözmek için saçlarınızın yapısına ve ihtiyaçlarına birebir uyum sağlayan ürünleri tercih ettiğiniz bir bakım rutini oluşturmalısınız. Ancak henüz saçlarınızın gücüne ve sağlığına tam olarak kavuşmamış olması, hacimli saç modellerini denemenize bir engel değildir. Birkaç küçük ipucuna göz atarak saçlarınızı dolgun ve etkileyici modellerle buluşturabilirsiniz. Hazırsanız, saçlarınızda hacimli, doğal ve biçimli dalgalar yaratmanız için izlemeniz gereken adımlara göz atalım!

 

Hacimli Dalgalı Saç Nasıl Yapılır?

Dalgalı saçlara kavuşmak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. Saçlarınızı difüzör kullanarak kurutmak, saç maşası ya da düzleştiricisi kullanmak, nemli saçlarınızı bigudilere sarmak... Tercih ettiğiniz yöntem ne olursa olsun, aşağıda yer alan adımları izleyerek saç modelinizin daha doğal ve kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. 

 

1. Saçlarınızı Koruma Altına Alın

Saçlarınızı yıkamaya, kurutmaya ya da bir süreliğine örgü veya topuz halinde bekletmeye vaktiniz olmadığını varsayalım. O halde kullanabileceğiniz en pratik yöntem, bir saç maşasından yardım almaktır. Ancak saç maşaları, saçlarınızı ısıya maruz bırakarak şekillendirir. Saçlarınızın yıpranma ya da hasar görme olasılığını en aza indirebilmek adına, saçlarınızı koruma desteği sağlayan ve onlara hacim katan bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Uygulama öncesinde saçlarınız kuruysa hacim veren saç köpüğü kullanabilir ya da nemli saçlarınıza Elidor Bukle Belirginleştirici Bakım Kremi uygulayabilirsiniz. Saç köpüğü ya da bakım kreminin saçlarınızın uçlarına ve boylarına eşit şekilde dağıldığından emin olmalısınız. Dilerseniz hacim veren saç spreyi seçeneklerinden de yardım alabilirsiniz. 

 

2. Saçlarınızı Tutamlara Ayırın

Hazırlık aşamasını tamamladıktan sonra, saçlarınızı eşit tutamlara ayırmalısınız. Tutamları ayırma şekliniz ve maşanızın kalınlığı, saçlarınızda yaratacağınız buklelerin şeklini belirler. Sık ve kıvırcık bukleler istiyorsanız, saçlarınızı çok daha fazla ve ince tutamlara ayırmanız gerekir. Doğal görünümlü su dalgaları yaratmayı tercih ediyorsanız, saçlarınızı orta kalınlıkta tutamlara ayırabilirsiniz. Her bir tutamı bir tel toka yardımıyla saçlarınıza sabitleyebilirsiniz. 

 

3. Her Bir Tutamı Dikkatle Kıvırın

Saç maşanızı orta düzeyde sıcaklık ayarına getirdikten sonra, tel tokayla sabitlediğiniz her bir saç tutamını teker teker açmalı ve maşanıza sararak kıvırmalısınız. Saçlarınızı maşanın levhasıyla yaklaşık 5-7 saniye boyunca temas ettirmeniz yeterli olacaktır. Saçlarınızı daha uzun süre boyunca yüksek ısıya maruz bırakmanız halinde, saç tellerinizin yıpranmasına neden olabilirsiniz. 

 

4. Buklelerinize Doğal Bir Görünüm Kazandırın

Saçlarınızın tümünü maşa yardımıyla kıvırdıktan sonra, sıra geldi buklelerinize biraz daha doğal bir görünüm katmaya! Saçlarınızı, parmaklarınızı ya da geniş dişli bir tarağı kullanarak nazikçe açabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha hacimli ve uyumlu bir görünüme kavuşabilir.  

 

5. Saç Modelinizi Sabitleyin

Son olarak saç modelinizi gün boyu korumak için saçlarınıza sabitleyici saç spreyi uygulayabilirsiniz. Bu esnada ürünün saç diplerinize temas etmesinden kaçınmalısınız.