Skip to content

Evde 5 Adımda Saç Boyama Nasıl Yapılır? 

Saçlarınızı yalnızca 5 adımda nasıl boyayabileceğinizi merak ediyor musunuz? O hâlde sizin için hazırladığımız evde saç boyama yöntemlerine göz atabilirsiniz. 

Evde saç açma ve boyama işlemlerinin zor olduğunu söyleyenlere aldırmayın. Aslında birkaç küçük adımla kendi saçlarınızı boyayabilir, hem de istediğiniz harika renk tonunu elde edebilirsiniz. Tüm adımları uygulamaya başlamadan önce, boyalara ya da saç açıcı ürünlere karşı herhangi bir alerjiniz olup olmadığını anlamanız önemli. Bunun için saçınızın ve cildinizin çok küçük bir bölümünde uygulayacağınız ürünü deneyebilir, 48 saat boyunca bekledikten sonra herhangi bir belirti olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Uygulamaya başlamadan önce, ellerinize eldiven giyebilir, boyama işlemi yapacağınız alanın pencerelerinin açık olmasına özen gösterebilirsiniz. 

 

1. Başlangıç Adımı

 • Saç açıcı ürünü saçlarınızın dip bölümünden yaklaşık bir parmak kalınlığı kadar boşluk bıraktıktan sonra uygulamaya başlayabilirsiniz. Eğer saçlarınız daha önce açma işleminden geçirilmişse bu işlem saçlarınıza zarar verebilir. Bu işlem için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Ancak kendiniz yapmak istiyorsanız, her adımı dakika dakika kontrol ederek saçlarınızın işlemden hasar almasını engelleyebilirsiniz. 

 

2. Renk Tutturma Adımı

 • Açma işlemini saçlarınıza bir boyama fırçası yardımıyla uygulayabilir, işlemin daha hızlı olması için başınıza plastik bir bone geçirebilirsiniz. Eğer boneniz yoksa plastik bir poşeti de bağlayabilirsiniz. 
 • Saç açıcıyı saçlarınızın açılma durumuna göre 15-20 dakika bekletebilirsiniz.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra 2-3 hafta bekleyerek yeni renk tonunuzu uygulayabilirsiniz.
 • Eğer çok koyu renkler deneyecekseniz, saç açma işlemini uygulamanız önerilmez. 

 

3. Uygulama Aşaması  

 • Saçlarınızı ortadan ikiye ayırın ve tarayın. 
 • Bir boyama fırçası yardımıyla diplerden başlayarak uçlara doğru boyama işlemini tamamlayın.
 • Ön bölümleri boyarken saçlarınızı sağdan sola ya da soldan sağa doğru, birbiri üzerine yatırarak bekletin. Bu işlem saç tutamlarınızın her iki yüzünün de boyanmasına yardımcı olur. 

 

4. Bakım Yap!

 • Saçlarınızı boyadıktan sonra, yeni boyanmış saçlarınız bakıma ihtiyaç duyabilir. Bu işlem için Elidor'un boyalı saçlara özel olarak hazırladığı saç maskelerini ve renk koruyucu şampuan türlerini kullanabilirsiniz.  

   

Evde Saç Boyama Püf Noktaları 

 • Saçlarınızı boyarken alın bölgenizde ya da kulaklarınızda saç boyası izleri görmek istemiyorsanız, bu bölümlere vazelin ya da yağlı bir krem uygulaması yapabilirsiniz. 

 • Evde saç boyama teknikleri arasında yaygın olarak kullanılan bu işlemini tamamladıktan sonra, saçlarınızı bir tarak yardımıyla yeniden tarayın. Bu sayede boyanın tüm saç tellerinize eşit miktarda gelmesini sağlayabilirsiniz. 

 • Saçlarınızı toplayın ve uyguladığınız ürünün kullanım talimatında belirtilen süre kadar bekleyin. Ardından yıkama ve durulama işlemi yapabilirsiniz.