Skip to content

Düzleştirici ile Maşa Nasıl Yapılır?

Saçlarınızda doğal ve hacimli dalgalar yapmak için, saç maşasının yanı sıra düzleştiricinizden de yardım alabilir, yalnızca 10-15 dakikada kusursuz bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Saçlarınızda doğal görünümlü bukleler yaratmak için birçok farklı yol var. Haliyle saçlarda dalga ve bukleler oluşturmak dendiğinde, birçok insanın aklına ilk olarak saç maşası geliyor. Fakat saç maşanız olmadığı takdirde, saç düzleştiriciniz yardımıyla da kolaylıkla kusursuz bukleler yaratabilir, dalgalı saçlarınızın tadını dilediğinizce çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, düzleştirici ile maşa yapmak için izlemeniz gereken 5 adımı takip etmek! 

 

Düzleştirici ile Maşa Yapmanın 5 Adımı

Öncelikle bir uyarıyı hatırlatmadan geçmek olmaz: Tıpkı saç maşası gibi, saç düzleştiriciler de çok sık ve bilinçsiz kullanıldığında saç tellerini yıpratabilir ya da güçsüzleştirebilir. Bu nedenle düzleştirici ile maşa yaparken saçlarınızı uzun süre boyunca yüksek ısıya maruz bırakmamaya özen göstermeli, mümkünse uygulama öncesinde saç tellerinizi koruyacak bakım yağlarından veya kremlerinden yardım almalısınız. Bu şekilde saçlarınızı hasardan mümkün olduğunca koruyabilir, spor ve doğal görünümlü dalgalar yaratabilirsiniz.

 

1. Saçlarınızı Şekillendirmeyi Kolaylaştırın

Saçlarınızda oluşturacağınız bukle ve dalgaların daha kalıcı olması için, saçlarınıza düzleştirici uygulamadan önce bakım kremi ya da şekillendirici saç köpüğü uygulayabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızdaki bukleler hem daha belirgin hem de daha uzun ömürlü olur. 

 

2. Saçlarınızı Tutamlara Ayırın

Düzleştirici uygulayacağınız saçlarınızın temiz ve kuru olması, oluşturacağınız saç modelinin görünümü açısından büyük önem taşır. Nemli saçlarınıza düzleştirici uygulamak saç tellerinizin zarar görmesine neden olabilir. İkinci adımda kuru ve temiz saçlarınızı tutamlara ayırarak birkaç tel toka yardımıyla tutturabilirsiniz. Böylece her bir buklenin kalınlığını eşitleyebilir, saçlarınızda dilediğiniz görünümü oluşturabilirsiniz.

 

3. Düzleştiricinizi Kıvırın

Saç düzleştirici ile maşa yapmanın temel ipucu, düzleştiricinin iki plakasının arasına sıkıştırdığınız saç tutamınızı, düzleştiriciyi yavaşça çevirerek kıvırmaktır. Bu nedenle saçlarınızın boylarından başlayarak uçlarına doğru kıvırmalısınız. Daha doğal bir görünüm elde etmek için, düzleştiricinizi başınızın hafifçe arkasına doğru kıvırmayı unutmayın. 

 

4. Saçlarınızın Önlerini Şekillendirin

Saçlarınızın, yüzünüzün yanında bulunan tutamlarını daha hacimli bir görünüme kavuşturmak için, dilerseniz bu tutamları şekillendirirken düzleştiricinizi geriye doğru değil, yana doğru kıvırabilirsiniz. Böylece kalın maşayla yapılan hacimli dalgalara kavuşmanız kolaylaşır. Eğer tüm saçlarınızda aynı görünüme sahip bukleler yaratmayı tercih ediyorsanız, saçlarınızın önlerini de bir önceki adımda bahsettiğimiz gibi şekillendirebilirsiniz.

 

5. Dalgalarınıza Doğal Bir Görünüm Kazandırın

Son adımda yapmanız gereken tek şey, geniş dişli bir tarak yardımıyla nazikçe oluşturduğunuz dalgaları açmak. Bu esnada çok sayıda tarak darbesi kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu şekilde oluşturduğunuz dalgaların hacmini yitirmesine neden olabilirsiniz. Yalnızca dalgaların birbirine karışmasını sağlamak yeterli olacaktır. Daha sonra aynadaki kusursuz görünümünüzün tadını çıkarabilirsiniz!