Skip to content

Dolaşık Saç Nasıl Açılır?

Dolaşan saçlarınızı nazikçe, sabırla ve dikkatle açmalı, sert fırça darbelerinden kaçınarak doğru bir bakım rutini uygulamalısınız.

Saçlarınıza ne kadar iyi davransanız da, bir sabah uyandığınızda ya da bir saç modelini yapmaya çalışırken saç tellerinizi birbirine dolaşmış halde bulabilirsiniz. Özellikle ince telli ve kıvırcık saçlarda sıklıkla rastlanan bu sorunu çözmek, kuru ve yıpranmış saç telleri için gerçekten uğraştırıcı bir sürece dönüşebilir. Dolaşmış ya da düğüm olmuş saçlarınızı açmaya çalışırken sabırsız ya da sert davrandığınız takdirde, saç tellerinizin daha da karışmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle sakin ve sabırlı olmalı, saçlarınıza nazik davranmalısınız. 

Birbirine karışan saçlar genellikle nazikçe bir taramayla kolaylıkla açılabilir. Fakat bazı düğümler, gerçekten sabrınızı ve sinirlerinizi zorlayabilir. Saçlarınız birbirine dolaştığında, ilk önceliğiniz saçlarınızdaki düğümü saç tellerinizi kırmadan ya da kesmeden açabilmek olmalıdır. Aksi takdirde saç kesiminizin görünümünü bozabilir, saç tellerinizde koparak dökülmelerle sonuçlanan yıpranmalar oluşmasına yol açabilirsiniz. Aşağıda yer alan dört adımı izleyerek dolaşan saçlarınızı mümkün olduğunca az hasarla ve pratik bir şekilde açabilirsiniz.

 

1. İnce ve Sık Dişli Saç Fırçalarını Kullanmayın

Sık ve ince dişli saç fırçaları, normal şartlarda saçlarınızı taramak için ideal tercih olabilir. Fakat dolaşmış saçları bu tip fırçalarla çözmeye çalışmak, büyük olasılıkla saçlarınızdaki düğümü daha da karışık hale getirecektir. Dolaşan saç tellerinizi açmak için geniş dişli tarakları tercih etmelisiniz. 

 

2. Saç Uçlarınızı Nemlendirin

Saçlarınız açılması zor görünen bir düğüm haline geldiyse, saç tellerinizin nemsiz ve yıpranmış olma olasılığı son derece yüksektir. Kuru ve sert saçları açmak her zaman daha zorlu bir süreçtir. Saçlarınıza hasar vermeden bu sorunu çözmek için, saç uçlarınıza nem desteği sağlamanız gerekir. Bu sayede yumuşayan saç tellerinizi çok daha kolay bir şekilde açabilirsiniz. Bu işlem için dolaşık saç açıcı sprey ya da yağ çeşitlerinden yardım alabilirsiniz. Elidor Güçlü Saç Uçları için Hindistan Cevizi Saç Yağı, kuru ve sert saç uçlarınızı yumuşatmak için ideal bir tercih olabilir. 

 

3. Saçlarınıza Nazik Davranın

Saçlarınıza nem desteği sağlasanız bile, onları açmak için sert hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Bakım yağı ya da spreyi uyguladığınız saç uçlarınıza sert tarak darbeleri uygulamak ya da saçlarınızı gererek çekiştirmek, saçlarınızın kırılmasına neden olabilir. Öncelikle dolaşan saç tutamı haricindeki saçlarınızı toplayabilir, oluşan düğümün daha da karmaşık hale gelmesine engel olabilirsiniz. Daha sonra dolaşan saçlarınızı nemlendirebilir, mümkün olduğunca her bir teli nazikçe ayırmaya çalışabilirsiniz. 

 

4. Saçlarınızı Aşamalı Olarak Tarayın

Dolaşan saçlarınızı açmak için saçlarınızı taramaya saç köklerinizden başlamamalısınız. Çünkü saçlarınızın kökleri büyük olasılıkla saçlarınızın en az dolaşan bölümüdür. Saçlarınızın sağlığını korumak için taramaya saç uçlarınızdan başlamalı ve kademeli olarak taramaya devam etmelisiniz.