Skip to content

Kıvırcık Saça Kakül Olur mu? 

Kıvırcık saçlarınızı daha dinamik bir görünümle buluşturmak ve yüz hatlarınızı ön plana çıkarmak için, tarzınıza en uygun kâkül modelini seçebilirsiniz.

Kâkül dendiğinde akla yalnızca düz ve küt kesilmiş modellerin geldiği günler geride kaldı! Artık kâkül modelleri asimetrik, üçgen ya da katlı kesimlerle birlikte de sıklıkla kullanılıyor. Üstelik eskiden yalnızca düz saça kâkül yakıştığı düşünülürken ve bu nedenle dalgalı ya da kıvırcık saçlı insanlar da sürekli kâküllerini düzleştirmekle uğraşırken, artık her saç tipinde farklı kâkül modelleri deneniyor. Siz de kıvırcık saçlarınızdaki kusursuz buklelerden oluşan bir kâkül kestirmek istiyorsanız, endişelenmenize ya da tereddüt etmenize hiç gerek yok. Yapmanız gereken tek şey, yüz şeklinize ve tarzınıza uygun bir kıvırcık kâkül modeli bulmak. 

 

Kıvırcık Saça Kâkül Yakışır mı?

Kim demiş kıvırcık saç kâkül için uygun değil diye? Saçlarınızda Latin esintileri yaratmak ve daha dinamik görünen bir saç modeline kavuşmak istiyorsanız, kıvırcık saça kâkül kestirmek harika bir tercih olabilir. Kâkül kestirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken nokta saçınızın yapısı değil, yüz şeklinizdir. Çünkü farklı kâkül modelleri, yüz hatlarınızı daha biçimli bir görünüme kavuşturmanızı sağlayabilir. Eğer alnınızın geniş, yüzünüzün uzun ya da fazla yuvarlak olduğunu düşünüyorsanız, kâkül kestirerek daha oval ve köşeli görünen yüz hatları yakalayabilirsiniz. 

 

Tarzınıza En Uygun Olanı Keşfedin: Kıvırcık Kâkül Modelleri

En klasik kâkül modeli, küt kesilmiş ve alnın tümünü kaplayan modellerdir. Ancak bu modele bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Saçlarınız kıvırcık olduğu için, siz küt bir model kestirseniz de yüzünüzde hareketli ve neşeli bir hava oluşur. Alnınızın geniş olmasından şikayetçiyseniz, düz ve küt kâkül kestirebilirsiniz. Eğer farklı bir model arıyorsanız, geçelim alternatifleri sıralamaya!

 

Asimetrik Kâkül

Asimetrik kâküller ilk bakışta sanki yanlışlıkla kesilmiş gibi göründüğü için size ürkütücü gelebilir. Fakat kıvırcık saçlara sahip olmanın en büyük avantajlarından biri, saçlarınızın asimetrik ya da yandan kesilen modellere kolaylıkla uyum sağlayabilmesidir. Eğer yüzünüzün fazla yuvarlak olduğunu düşünüyorsanız, asimetrik kâküller yüzünüzü daha köşeli bir görünüme kavuşturmanızı sağlar. Yüz şeklinize uyum sağlayan bir asimetrik kâkülün son derece çekici ve iddialı görüneceğinden emin olabilirsiniz.

 

Uzun Kâkül

Özellikle son yıllarda alın hizasını geçen uzunlukta kesilmiş kâkül modellerinin ne kadar ilgi gördüğünü fark ettiniz mi? Üçgen ya da yuvarlak bir yüz şekline sahipseniz, uzun kâkül modelleri de sizin için ideal tercih olabilir. açlarınızın gözlerinize girmesini engellemek için kâkül yerine uzun perçem kestirebilir, saçlarınızı yandan ayırarak kullanabilirsiniz. 

 

Cılız Kâkül

Bizi 80'li yıllara döndüren cılız kâküller tekrar revaçta! Alnınızın tümünü kapatmak yerine saçlarınızdan birkaç buklenin alnınıza dökülmesini tercih ediyorsanız, cılız kâkül modellerini deneyebilirsiniz. Hailey Baldwin'in de uzun süre boyunca kullandığı bu model, size romantik ve çekici bir hava katabilir.