Skip to content

Kıvırcık Saçları Tarama İpuçları 

Kıvırcık saçlarınızı taramak sizin için son derece yorucu ve zahmetli bir sürece dönüşüyorsa 5 adımda kıvırcık saç tarama ipuçlarını inceleyebilirsiniz. 

Göz alıcı bukleleri ve hacimli görünümü ile kıvırcık saçlar, birçok insanın hayalidir. Siz de kıvırcık saçlara sahipseniz, çok şanslı olduğunuzu zaten biliyorsunuz. Ancak kıvırcık saçlar, diğer tüm saç tipleri gibi özenli ve düzenli bir bakım ister. Hatta saçlarınızdaki sık bukleler nedeniyle saç kökleriniz, saç tellerinizi dipten uca beslemekte zorlanabilir. Keza bu nedenle, kıvırcık saçlarda en sık rastlanan sorunlar kuruluk ve yıpranmadır. Kıvırcık saçları en çok yıpratan unsurlardan biri de, onları yanlış ya da sert uygulamalar eşliğinde taramaya çalışmaktır. Siz de saç tarama rutininizi gözden geçirmeye ve olası hataları düzeltmeye ne dersiniz?

 

Kıvırcık Saç Taranır mı?

Elbette taranır! Ancak kabul etmek gerekir: Kıvırcık saçlarınızı düz saçlara sahip insanların yaptığı gibi, dilediğiniz her an ve her koşulda tarayamazsınız. Kıvırcık saçlar yanlış tarandığında, saniyeler içinde elektriklenebilir veya kabarabilir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için aşağıda yer alan 5 adımı uygulayabilir, saçlarınızı dilediğinizce tarayabilirsiniz. 

 

1. Doğru Saç Fırçasını Seçin

Sık dişli ve plastik saç fırçalarından vazgeçme zamanı! Kıvırcık saç için tarak seçimi, geniş dişli ve sentetik malzemeler kullanılmadan üretilmiş ürünlerden yana olmalıdır. Diş dizilimi çok sık olan fırça ve taraklar, saç tellerinizin birbirine dolaşmasına ya da tamamen karışmasına neden olabilir. Saçlarınıza hasar vermeden onları açmak ve kolaylıkla taramak için, kıvırcık saçlara uygun tarakları tercih etmelisiniz. 

 

2. Saçlarınızı Kıvırcık Saçlara Uygun Ürünlerle Yıkayın

Saçlarınız ihtiyaç duydukları nem ve besin desteğini karşılayamadığında kurur ve cansızlaşır. Saç tipi ne olursa olsun, kuru ve cansız saçları taramak her zaman daha zordur. Kıvırcık saçlarınız mat, kuru ve sönük bir görünüm kazandığında, kabarma ve elektriklenme olasılıkları da artar. Saçlarınıza en iyi bakım desteğini sağlamak için, kullandığınız ürünlerin kuru ve kıvırcık saçlara uygun olmasına özen göstermelisiniz. 

 

3. Saç Bakım Kremi Kullanmayı İhmal Etmeyin

Gelelim saçlarınızı tarama sürecinde size en yardımcı olacak bakım ürünlerinden söz etmeye... Kıvırcık saçlara uygun bir şampuan yardımıyla saçlarınızı tüm kirlilik kalıntılarından arındırdıktan sonra, saç uçlarınıza ve boylarınıza bir saç bakım kremi uygulamalısınız. Bu sayede saçlarınızı duş sonrasında taramak çok daha kolay olacak. Çünkü saç bakım kremlerinin içeriğinde saç tellerine nem ve besin desteği sağlayan, onları yumuşatan bileşenler bulunur. Duş sonrasında dilerseniz saçlarınıza bir de kolay saç tarama spreyi ya da durulanmayan bakım kremi uygulayabilirsiniz. 

 

4. Saçlarınızı Nemliyken Tarayın

Saçlarınız kıvırcıksa, kuru saçlarınızı taramayı aklınızdan çıkarmanızda fayda var. Kıvırcık saçları taramanın en kolay ve sağlıklı yolu, saçlarınız nemliyken bu işleme koyulmaktır. Duştan çıktığınızda mikrofiber ve yumuşak kumaşlı bir havluyla saçlarınızdaki fazla nemi alabilir, bakım kreminizi sürdükten sonra tarama işlemine başlayabilirsiniz. 

 

5. Sert ve Sabırsız Hareketlerden Kaçının

Saçlarınız ıslak ve kremli olsa da, yıpranma düzeylerine bağlı olarak size tarama işlemi esnasında zorluk çıkarabilir. Saç tellerinize hasar vermemek ya da onları kırmamak için, saçlarınızı tararken sabırlı ve nazik olmalısınız. Saçlarınızı taramaya saç köklerinizden değil, saç uçlarınızdan başlamalı, kademeli olarak yukarı doğru çıkmalısınız.