Skip to content

Kısa Saça Maşa Yapma Teknikleri 

 

Dilediğiniz kalınlıkta bir saç maşasını tutamlar halinde ayırdığınız saçlarınıza uygulayarak kısa saçlarınızı kusursuz bir görünüme kavuşturabilir, gür ve hacimli görünen bir saç modeli oluşturabilirsiniz.

Kısa saçların az sayıda saç modeliyle kullanılabileceğini düşünenler, çok yanılıyor! Çünkü doğru teknikler ve yöntemler kullandığınız takdirde kısa saçlarınızda sayısız model deneyebilir, onları bambaşka görünümlerle buluşturabilirsiniz. Kısa saçlar için maşa kullanarak kusursuz dalgalar ve bukleler yaratabilirsiniz. Üstelik, bu şekilde saçlarınızın çok daha hacimli ve dolgun görüneceğinden emin olabilirsiniz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan kısa saça maşa yapma teknikleri hakkında daha detaylı bilgiler vermeye geçelim!

 

Kısa Saça Maşa Nasıl Yapılır?

Saçlarınız ince telliyse, maşa kullanarak dalgalandırdığınız buklelerinizin gün içinde formunu kaybetmemesi için öncelikle saçınıza uygun bir bakım yağı kullanabilirsiniz. Saçlarınıza hacim ve ışıltı katan bir saç yağını veya saç bakım kremini saçlarınızın uçlarına ve boylarına uygulamak, daha doğal ve belirgin buklelere kavuşmanızı sağlar. Ayrıca bu sayede saç tellerinizi maşanın uyguladığı yüksek ısıya karşı mümkün olduğunca koruyabilirsiniz. 

Özellikle kulaklarınızın çevresindeki saç tutamlarını şekillendirirken maşanın cildinize temas etmemesine özen göstermelisiniz. Bu nedenle kısa saçlar için maşa uygulamasını mutlaka ayna karşısında yapmanızda fayda var. Tüm hazırlıklarınız tamamsa, artık saçlarınızı hızlı ve pratik bir şekilde dilediğiniz forma sokabilirsiniz!

 

1. Saçlarınızı Eşit Tutamlara Ayırın

Saçlarınızdaki dalgaların doğal ve çarpıcı görünmesi için, saç tutamlarınızı eşit olarak ayırmanız büyük önem taşır. Saçlarınızı öncelikle saç çizginizden ayırabilir, daha sonra her iki tarafta kalan saç tutamlarını birer tel toka yardımıyla saçınıza tutturabilirsiniz. Bu sayede bir saç tutamına maşa yaparken diğer tutamların gözünüzün önüne gelmesini ya da maşaya değmesini önleyebilirsiniz. 

 

2. Buklelerinizin Şeklini Belirleyin

Maşa yardımıyla oluşturacağınız buklelerin şekli, seçtiğiniz maşanın kalınlığına bağlıdır. Kısa saç su dalgası modeli, ince ya da orta kalınlıkta bir maşa yardımıyla daha kolay yapılabilir. Saçlarınız katlı bir kesime sahipse, kalın bir maşa yardımıyla yalnızca 4-5 tutamı dalgalandırarak dağınık ve hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz. Kısa saça ince maşa uygulamayı düşünüyorsanız daha gür ve kıvırcık görünen saçlara kavuşabilirsiniz.

 

3. Saç Tutamlarınızı Dikkatle Kıvırın

Saçlarınızda maşa yardımıyla doğal bukleler yakalamak için, her bir saç tutamını dışarı doğru kıvırmaya özen göstermelisiniz. Böylelikle çok daha uyumlu bir görünüm yakalayabilirsiniz. Saçlarınızın yüzünüzün yanına gelen tutamlarını ise maşanızı hafifçe geriye doğru çevirerek kıvırmanızda fayda var. Böylece saçlarınızın gün boyu yüzünüze gelmesini önleyebilirsiniz. Tüm saç tutamlarını kıvırdıktan sonra saçlarınızı parmaklarınızla ya da geniş dişli bir tarak yardımıyla açmayı unutmayın.

 

4. Saç Modelinizi Sabitleyin

Saçlarınız kusursuz buklelere kavuştu bile! Dilerseniz son adımda saç modelinizi daha kalıcı hale getirmek için sabitleyici saç spreylerinden yardım alabilirsiniz.