Skip to content

 

Hayalinizdeki Saçlar İçin En Etkili Bakım Tüyoları

 

Elbette tüm saç tipleri aynı değil. Saç tipi, dokusu ve kalınlığındaki geniş çeşitlilik, saçlarınızın daha parlak ve hacimli görünmesine yardımcı olmak  için onları dinlemeniz gerektiği anlamına gelir. Saçlarınıza hak ettikleri sevgiyi vermek için ihtiyacınız olan saç bakım ipuçlarını ise yazımızda bulabilirsiniz.

 

Ilık su kullanın

Yüksek sıcaklıkta suyla duş almanın gerçekten rahatlatıcı bir etki yarattığını biliyoruz. Ama saçlarınız ve cildiniz kesinlikle böyle düşünmüyor. Aşırı sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak saçlarınızı daha kuru, mat ve kabarmaya, kırılmaya daha yatkın hale getirir (*)Yeni pencerede aç. En temel saç bakımı ipuçlarından biri, bu istenmeyen etkilerden kaçınarak saçlarınızı kirden arındırmak için ılık su kullanmanız.

 

Saç derinizi şampuanlayın

Konu saç bakımı olduğunda çoğunlukla “daha az, daha fazladır”. Bu yüzden saçlarınızı yıkarken saç yağı üretiminin ve ölü deri hücrelerinin yoğunlaştığı saç derinizi şampuanlamaya odaklanın. Şampuanı ve diğer saç bakım ürünlerini aşırı miktarda kullanmak saçlarınızı çok fazla kurutabilir ve canlı görünümünü koruması için gerekli olan nemi kaybetmesine neden olabilir.

 

Saç kreminizi saç uçlarına uygulayın

En bilinen saç sırlarından biri de bu ve kesinlikle işe yarıyor. Duşta, saç şekillendirme aşamasına geldiğinizde, bakım ürününüzü sadece saç uygularına uygulayın. Orta uzunluktan yukarıya çıkmak çok fazla yağ birikmesine yol açabilir. Saç kreminizi uygularken saç uçlarınızı parmaklarınızla tarayarak onları hafif ve canlı tutun.

 

Durulamaya yeteri kadar zaman ayırın

Duştan çıkmaya hazır olmak, aynı zamanda kalan ürünleri yeteri kadar durulamak anlamına gelir. Eğer saçlarınızı iyi bir şekilde durulamazsanız ürün birikimi oluşabileceğinden bu adım sırasında son derece titiz davrandığınızdan emin olun.

 

Islak saçlarınız için geniş dişli bir tarak kullanın

Eğer saçlarınızı duştan çıkar çıkmaz tarıyorsanız ıslak ve nemli saçlarınız için geniş dişli bir tarak kullanmanızı öneririz. Çünkü saçlarınız ıslakken kırılmaya karşı daha savunmasız olur. Dikkatli ve nazikçe saç düğümlerini giderin ve kopmuş saç tellerinden kurtulun.

 

Onarıcı bakım ürünlerinden destek alın

Saçlarımız saç kurutma makinesi, düzleştirici ve maşa gibi ısı ile şekillendirme aletlerinin kullanımı sebebiyle daha hızlı yıpranabilir. Eğer saçlarınızı şekillendirirken bu tür aletleri sıklıkla kullanıyorsanız onarıcı bakım ürünlerinden destek almayı unutmayın. Emin olun, saçlarınız bunun için size teşekkür edecek.

 

Saçlarınızı havayla kurutun

Her zaman olmasa da fırsat buldukça, saçlarınızı kendi kendine kurumaya bakarak ısı ile şekillendirme araçlarının kullanımına biraz ara verin. Daha konforlu olduğunu biliyoruz, ancak uzun süreli ısı kullanımı saçlarınızda kalıcı hasar yaratabilir (*)Yeni pencerede aç. Bunun yerine saçlarınızın kolay şekil alması için bukle belirginleştirici veya elektriklenme önleyici bakım kremi gibi ürünleri ıslak veya nemli saçlarınıza uygulamayı deneyin.

 

Saçlarınız yenilenmeye ihtiyaç duyduğunda kuru şampuan kullanın

Saçlarınız biraz yağlı mı görünüyor? Köklerin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için canlandırıcı bir kuru şampuan kullanın. Kuru şampuan seçerken geride herhangi bir kalıntı bırakmadan saçlarınıza hacim kazandıracak içerikler arayın.

 

İpek veya saten yastık kılıfı kullanın

Pamuklu ve keten yastık kılıfları, sert dokuları nedeniyle beklenmedik saç hasarına neden olabilir. Yüksek emicilik özellikleri, siz uyurken saç bakım ürünlerinizin bir kısmını bile emebilir. Saç bakımınızı zahmetsizce desteklemek için ipek veya saten yastık kılıfı kullanın. Benzer nedenlerle duştan sonra saçlarınızı kurutmak için mikrofiber bir havluya geçmeyi de düşünebilirsiniz.

 

Saç ayrım yönünüzü değiştirin

Saçlarınızın anında daha hacimli görünmesini ister misiniz? Cevabınız evetse, onları ayırdığınız yönü tam tersi olacak şekilde değiştirin ve bunu belli aralıklarla yapmaya devam edin. Çok basit bir çözüm gibi görünse de bu değişiklik, saç ağırlığını hareket ettirmenizi sağlar, böylece kökler açığa çıkar ve saçlarınızı daha hacimli göstermek üzere serbest kalır.

 

Atkuyruğundan sonra saçlarınızı özgür bırakın

AtkuyruğuYeni pencerede aç çok amaçlı ve harika bir saç modeli, ancak sürekli kullanmanız saçlarınıza zarar verebilir. Saçlarınızın uzun süreler boyunca gergin bir şekilde çekilmesi, kırılmalara neden olacaktır. Bunu önlemenin en etkili yolu ise daha alçak ve gevşek atkuyruğu modellerini tercih etmek, saçlarınızı gün sonunda açık bırakmak ve gevşek bir saç tokası kullanmak.

 

Saçlarınızın nemini koruyun

Tıpkı cildiniz gibi saçlarınız da nemlendiğinde en güçlü ve parlak halini alır. Üstelik bu kural, tüm saç tipleri için geçerli. Saçlarınız nemliyken boy ve uçlarına durulanmayan bir saç kremi sürün ve gün boyunca nemli ve hacimli kalmalarını sağlayın.

 

Saç bakım yağlarını da bakım rutininize ekleyin

Saç bakım yağları, saçlarınızı beslemeye ve parlaklığını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca onlara nem kazandırır. Bunun için Hindistan cevizi yağı, avokado ve üzüm çekirdeği yağı, nar çekirdeği yağı gibi çeşitler arasından seçim yapabilirsiniz.

 

Saçlarınızı düzenli olarak kestirin

Saç kırıklarından kurtulmak için saçlarınızı her 6-8 haftada bir kestirin. Saçlarınızda ısıyla şekillendirme, kirlilik, stres vb. nedenlerle kırık uçlar oluşur. Saçlarınızı düzenli olarak düzelttirmeniz onların sihirli bir şekilde uzamasını sağlamaz. Ama daha parlak ve hacimli görünmelerine katkıda bulunur.

 

Gerekli durumlarda şapka kullanın

Güneş ışınları, tıpkı cildinize olduğu gibi saçlarınıza da zarar verebilir. Yoğun güneş ışınları saçlarınızdaki nemi yok edebilir ve onları zamanla kuru, kırılgan, hasarlı hale getirebilir (*)Yeni pencerede aç. Saçlarınızı bu hasardan korumak için çok güneşli günlerde dışarı çıkarken şapka kullanın. Yüzme havuzundayken ise bone kullanarak klorlu suyun yaratabileceği hasardan koruyun.

Tüm bu basit ama etkili önerilerle hayalinizdeki saçlara sahip olabilir, saçlarınızın canlılığını koruyabilirsiniz! Daha fazla saç bakım tüyosu için ise SaçBakımGüzellikYeni pencerede aç’i ziyaret etmenizi öneririz.