Skip to content

Doğal Işıltılı Saçlara Kavuşmanın Yolları 

Saçlarınızın doğal ışıltısını ön plana çıkarmak ve cansız görünen saç telleriyle vedalaşmak için, 7 farklı saç bakım önerisini bakım rutininize dahil edebilirsiniz. 

Sağlıklı, hacimli ve ışıltılı saçlara kavuşmayı kim istemez? Fakat her güzel şey gibi, doğal ışıltılı saçlara kavuşmak da özen ve çaba gerektirir. Saçlarınızdaki mat ve cansız görünümden rahatsızsanız, hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Doğru bir bakım rutini oluşturarak ve bazı ipuçlarını göz önünde bulundurarak saçlarınızın doğal ışıltısını ön plana çıkarabilirsiniz!  

 

7 Adımda Doğal Işıltılı Saçlar

Saçlarınızın doğal parlaklığını yitirmesinin ve cansız bir görünüme bürünmesinin birçok nedeni olabilir. Saçlarınızı yoğun kimyasal bileşenlere ya da yüksek ısıya maruz bıraktığınızda, saç telleriniz son derece yıpranır. Hasar gören saç telleri, zaman içinde yumuşaklığını ve ışıltısını yitirir. Peki, saçlar nasıl ışıldar? Bu soruya yanıt bulabilmek adına saçlara ışıltı vermek için uygulayabileceğiniz 7 önemli ipucuna birlikte göz atmaya ne dersiniz? 

 

1. Saçlarınıza Uygun Bakım Ürünlerini Tercih Edin

Işıltılı saçlar, düzenli bir saç bakım rutini gerektirir. Fakat her saç bakım ürünü, saçlarınız için uygun değildir. Saç bakım ürünleri farklı saç tiplerine ve ihtiyaçlarına göre kategorilendirilerek hazırlanır. Saçlarınızın ışıltısını geri kazandırmak için saç tellerinizi koruyucu bir bariyer gibi saran ve onları güçlendiren ürünleri tercih etmelisiniz. Elidor Güçlü ve Parlak serisinde yer alan şampuan ve serum bakım kremi ile saçlarınızı temizlerken besleyebilir ve güçlendirebilirsiniz. 

 

2. Soğuk Su Mucizesinden Yararlanın

Sıcak suyla yıkanmanın vücutta yarattığı rahatlık konusunda hemfikiriz. Fakat sıcak suyla saçlarınızı durulamak, saç derinizin hasar görmesine veya kurumasına neden olabilir. Soğuk su, saçlarınızın parlaklığını korumak açısından en büyük yardımcılarınızdan biridir. Elbette sağlığınızı riske atmamak için duş esnasında çok soğuk su kullanmaktan kaçınmalısınız. Ama saçlarınızı durularken birkaç dakikalığına suyun sıcaklığını düşürebilir ve saçlarınızın ışıltısını koruyabilirsiniz. 

 

3. Saçlarınızı Nazikçe Kurutun

Saçlarınızı kurutmak için havluyla sertçe ovalamak, saç tellerinizin oldukça yıpranmasına neden olur. Saçlarınızı kuruturken fön makinesinin sıcaklık ayarını en yüksek düzeyde tutmaktan kaçınmalı, saçlarınızdaki fazla nemi yumuşak bir havluyla ve nazikçe almalısınız. 

 

4. Besleyici Saç Yağlarını Tercih Edin

Saçlarınızı beslemeye ve yapılandırmaya yönelik içerikler barındıran saç bakım yağlarından yardım almak, saç tellerinize doğal ışıltılar kazandırmanın en önemli aşamalarından biridir. Saçlarınıza uygun bir bakım yağını düzenli olarak saçlarınızın uçlarına ve boylarına uygulayarak saç tellerinizin parlaklığını koruyabilir, onlara besin ve keratin desteği sağlayabilirsiniz. 

 

5. Saç Maskeleri ile Nem Takviyesi Uygulayın

Saçların kuru ve cansız bir görünüme bürünmesinin temel nedeni, saç köklerinin ve tellerinin ihtiyaç duyduğu nem desteğini karşılayamamasıdır. Saçlarınıza nem desteği sağlayan bileşenler barındıran bir saç maskesini haftada bir kez kullanarak daha yumuşak ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz. 

 

6. Saç Derinize Masaj Yapın

Her cilt dokusu gibi, saç deriniz de kendini düzenli olarak yeniler. Söz konusu hücre yenilenmesini hızlandırmanın en temel yollarından biri, saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırmaktır. Şampuan kullanırken saç derinize parmak uçlarınızla ve nazikçe masaj yaparak bu bölgedeki hücre yenilenmesini hızlandırabilirsiniz. Böylelikle saç derinizin sağlığını korumasına yardımcı olabilirsiniz.  

 

7. Kullandığınız Şampuan Miktarını Gözden Geçirin

Her saç yıkama esnasında kullanmanız gereken şampuan miktarı, saçlarınızın ne kadar gür ve uzun olduğuna bağlı olarak farklılık gösterir. Gereğinden fazla şampuan kullandığınız ya da saçlarınızı şampuan kalıntılarından tamamen arındırmadığınız takdirde saç telleriniz ağırlaşabilir. Bu durum, saçlarınızın doğal ışıltısını yitirmesine neden olur. Saçlarınızın parlaklığını korumak için her yıkamada ölçülü miktarda şampuan kullandığınızdan emin olmalısınız.