Skip to content

Difüzör Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? 

Oldukça sık kullanılan bir saç kurutma makinesi aparatı olan difüzör yardımıyla her saç yıkama sonrasında hacimli ve biçimli dalgalara kavuşabilirsiniz!

Difüzör, bilinen diğer ismiyle vigo, başta kıvırcık saçlar olmak üzere her tip saçı şekillendirmek için sıklıkla kullanılan bir aparattır. Fakat kullanımı oldukça basit görünse de, difüzörü doğru teknikler eşliğinde uygulamadığınızda saçlarınızda biçimsiz ya da hacimsiz dalgalar oluşmasına neden olabilirsiniz. Difüzör kullanımı hakkında merak ettiğiniz tüm ipuçlarını bu yazıda bulabilir, saçlarınızı her yıkamada dolgun ve çarpıcı bir görünümle buluşturabilirsiniz! 

 

Difüzör Başlık Nedir?

Difüzör, özellikle dalgalı ve kıvırcık saçları şekillendirmek için kullanılan bir saç kurutma makinesi aparatıdır. Saç kurutma makinesinin ucuna takıldığında, bu bölümden yayılan ısıyı eşit şekilde dağıtır. Kısacası difüzör yalnızca saçlarınızı kuruturken kullanabileceğiniz bir aparattır. Difüzör yardımıyla saçlarınızın kururken kabarmasını ya da elektriklenmesini önleyebilir, saçlarınızdaki dalga ve buklelerin çok daha hacimli ve biçimli şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. 

 

Difüzör Ne İşe Yarar?

Difüzör kullanmanın başlıca avantajlarından biri, saç tellerine doğrudan yüksek ısı uygulamak zorunda kalmamaktır. Difüzörün tarak dişlerine benzeyen uçları, saç kurutma makinesinden gelen ısı ve saç telleri arasında bir bariyer oluşturur. Saçlarınızı tutamlar halinde difüzör başlığının içine yerleştirdiğinizde, her bir tutamı kontrollü ve dikkatli bir şekilde kurutabilir, saçlarınızda oluşturmak istediğiniz dalgaların şekline karar verebilirsiniz. Ayrıca bu kullanışlı aparat, saçlarınızdaki dalgaların birbirine karışmasını önlemenize de yardımcı olur.

 

Difüzör Kullanımı Nasıl Olmalı?

Adım 1: Saçlarınızı Koruma Altına Alın

Difüzörün saçlarınıza düzleştirici ya da maşa kadar yüksek ısı uygulamaması, saçlarınızı korumanız gerektiği gerçeğini değiştirmez. Bu nedenle difüzör kullanırken saç kurutma makinenizi orta ayarda tutmanız ve saç tellerinize öncesinde ısıya karşı koruma sağlayan bir bakım ürünü uygulamanız önerilir.

 

Adım 2: Saçlarınızı Hazırlayın 

Duştan çıktığınızda saçlarınızdaki fazla nemi pamuklu ve temiz bir tişört ya da mikrofiber havlu ile alabilirsiniz. Saçlarınızın çok ıslak olması hem difüzör kullanma sürenizin uzamasına hem de saçlarınızı şekillendirmekte zorlanmanıza neden olur. Dilerseniz difüzör kullanmadan önce 1-2 dakika saçlarınızı kurutabilirsiniz. Son olarak, daha belirgin ve güzel görünen buklelere kavuşmak için saçlarınızın uçlarına ve boylarına Elidor Belirgin Bukleler 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi uygulayabilirsiniz. 

 

Adım 3: Saçlarınızı Kalın Tutamlara Ayırın

Difüzör kullanırken saçlarınızı çok ince tutamlara ayırmanız gerekmez. Kullandığınız başlığın çapına ve diş sıklığına göre, her bir uygulamada şekillendireceğiniz saç tutamı kalınlığını belirleyebilirsiniz. Saç tutamlarınızı difüzörün içine yerleştirmeden önce başınızı hafifçe aşağı eğmeniz, çok daha hacimli dalgalara kavuşmanızı sağlar. Ayrıca saç kurutma makinenizi hep aşağıdan yukarı doğru kaldırarak tutmayı unutmamalısınız. 

 

Adım 4: Saçlarınızın Uçlarını ve Boylarını Şekillendirin

İçine kalın bir saç tutamı yerleştirdiğiniz difüzörü doğrudan saç derinize doğru tutmak yerine, öncelikle saçlarınızın uçlarını ve boylarını şekillendirmekle başlamalısınız. Bu esnada difüzörü sabit tutabilirsiniz. Tüm tutamlara bu işlemi uyguladıktan sonra saç diplerinizi kurutmaya geçebilir ve difüzörü hafifçe hareket ettirebilirsiniz. Böylece saç diplerinizi ısıdan koruyabilir, saçlarınızın üst kısımlarının daha hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz.