Skip to content

Dermaroller Nedir? Ne İşe Yarar?

Dermaroller ile vücudun tamir süresini tetikleyebilir ve pratik kullanım kolaylığı ile cildinizdeki değişimi hissedebilirsiniz.

Uzak Doğu'da çok eski zamanlardan beri kullanılan silindir şekilli cilt aparatı olan dermaroller, tüm dünyada merak uyandırmaya devam ediyor. Peki, son dönemlerde adını sıkça duymaya başladığınız dermaroller nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Bu soruları merak ediyorsanız, dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hemen dermaroller hakkında detaylı bilgi vermeye geçelim!

 

Dermaroller Nedir? 

Dermaroller, üzerinde çok sayıda ince ve küçük iğnenin bulunduğu silindir şeklinde, elde taşınabilen bir aparattır. Diğer bilinen isimleri ile “skinroller”, "mesoroller" veya microneedling" de denilmektedir. Dermaroller'ın üzerinde bulunan iğne sayıları ve büyüklükleri uygulama yapılacak bölgeye, sorunun büyüklüğüne, yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir. "Dermaroller ne işe yarar?" sorusuna cevap arıyorsanız, doğru yerdesiniz! Dilerseniz bu konuda daha detaylı bilgiler vermeye başlayalım!

Dermaroller aparatı cilt üzerinde küçük kanallar açarak kök hücre ekstresinin cilt altına geçmesine yardımcı olur. Ayrıca kolajen üretimini tetikler, cildin kendi kendini yenilemesine katkı sağlar. Uygulanan cilt bakım ürünlerinin etkinliğini arttırıcı etkiler de gösterebilir.

 

Dermaroller Nasıl Kullanılır?

Dermaroller'ı kullanmadan önce dezenfekte spreyi ile temizlemeniz ve iğneleri herhangi bir yüzey ile temas ettirmemeniz önerilir. Uygulayacağınız bölgeye dermaroller dik gelecek şekilde tutarak ve hafifçe bastırarak uygulama yapmanız son derece önemlidir. Yavaş hareketlerle uygulama yaparak iğnelerin daha derine inmesine yardımcı olabilirsiniz. Uygulama yapacağınız bölgeye en az 5, en fazla 8 defa dermaroller uygulayın. Dermaroller'ı kullanmadan önce uygulayacağınız bölgeye ampul, sonrasında ise krem ve losyon sürerek kızarık ve tahrişlerin önüne geçebilirsiniz. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar dermaroller kullanımı yapabilirsiniz. Uygulama sonrası yaz kış en az 30 SPF güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemeniz önerilir.

 

Dermaroller Hangi Bölgelere Kullanılır?

Dermaroller göz altı ve çevresi, yüz bölgesi, saç bölgesi ve vücut bölgesinde kullanılır. Yüzde oluşan çizgiler, elastikiyet kaybı, akne, yara, yanık ve güneş hasarlarının giderilmesinde etkili sonuçlar gösterebilir. Ayrıca selülit, genişlemiş gözenek ve vücut çatlakları için çözümler üretir. Saç dökülmesi, hiperpigmentasyon ve anti- aging kullanımı için de uygundur.

 

Dermaroller'ın Etkisi Ne Zaman Görülür?

Dermaroller'ı uyguladıktan sonra etkisinin maksimum düzeyde görülmesi için birkaç hafta ile birkaç ay arasında bir süreye ihtiyaç duyulur. Fakat bu süre sorunun büyüklüğü, yaş ve cilt tipine göre uzayıp kısalabilir.

 

Dermaroller Başarı Oranı 

Evde yapacağınız dermaroller'ın etki süresi iğneleme yöntemine ve sorunun büyüklüğüne de bağlı olarak ilk kullanımda %50'ye kadar etkili olur. Düzenli olarak kullanıldığında, dermaroller uygulama etkisini çok daha fazla gösterebilir.