Skip to content

5 Adımda Saç Maşası Nasıl Yapılır? 

Yalnızca 5 adımda kolay saç maşası yapmak isteyenler için hazırlanan ve basit ipuçlarından oluşan metni inceleyerek saçlarınızı zaman kaybetmeden güzelleştirebilirsiniz. 

Saçlarda dalga dalga, gür ve bakımlı bir görüntü yaratan maşa işlemi, yılın her mevsiminde ve her ortamda kullanılabilen saç şekillendirme yöntemlerinden biri... Çok sayıda teknikle farklı şekillerde yapılabildiği için, tüm özel günlerde ve günlük kullanımda da hızlı ve etkili bir saç şekillendirme çözümü olabilir. Ancak bazı durumlarda, maşa yapımı çok fazla vaktinizi alabilir. Her bukleyle uzun süre uğraşmanıza gerek kalmadan, yalnızca 5 adımda nasıl maşa yapabilirsiniz, biliyor musunuz? Sizin için hazırlanan püf noktalarını hemen inceleyerek işe koyulabilirsiniz. 

 

Saça Maşa Nasıl Yapılır? 

  1. Öncelikle saçlarınızın temiz ve iyi kurutulmuş olmasına özen göstererek işe başlayın. Ardından saçlarınızı tarayarak ısıl işlemden korumak için durulanmayan bir serum ya da saç bakım spreyi kullanın. İsterseniz çok az miktarda olmak üzere, saç bakım yağı uygulaması da yapabilirsiniz. 
  2.  Maşanızın ucunu, istediğiniz kalınlıkta parçayı seçerek ısıtın. Saçlarınızı arkadan yatay olarak ayırdıktan sonra, en alt katmanı açık bırakın ve kalan üst bölümleri bir toka yardımıyla toplayın. 
  3. Alt bölümü dikey olarak ikiye ayırın ve ayırdığınız saçların çokluğunu istediğiniz dalga kalınlığına göre ayarlayın. Eğer ince dalgalar istiyorsanız, alt bölümü dört parçaya ayırın. Daha kalın dalgalar istiyorsanız, iki parçaya ayırabilirsiniz. Maşayı yatay konuma getirerek ayırdığınız saçları birer birer sarın ve yeniden dikey konuma alın. Isıtma süresi için her seferinde 10 saniye bekleyin ve ardından bırakın.
  4. Sonra saçlarınızın orta bölümü için aynı işlemi uygulayın. Orta bölümde ve ön bölümlerde maşanızın ısı ayarı çok fazla yükselmiş olabilir. Bu bölümleri yaparken dikkatli olun. Aksi durumda saçlarınızı yakabilirsiniz. Maşanızın ısınma performansını dikkate alarak bekleme süresini düşürün. 
  5. Saçlarınızın ön bölümlerini ortadan ikiye ayırın. Ardından ayırdığınız bölgeleri bir defa daha ikiye bölün. Önce en sağ bölümü maşa yapın. Ancak bu bölümlerde maşayı yukarıdan aşağıya doğru yönlendirin ve maşanızı arkaya doğru çevirerek buklelerin arka yönlü olmasını sağlayın. Her parçaya işlemi uygulayın ve saç bukle maşası ile tam olarak olmadığını düşündüğünüz bölümlerin üzerinden bir kez daha geçin. "Kısa saça maşa nasıl yapılır?" sorusunun cevabını merak eden kullanıcılar da yine yukarıdaki pratik adımları tekrarlayabilir. 

 

Doğal Maşa Nasıl Yapılır?

Bunun için yukarıdaki işlemleri tamamlamanız yeterli... Sadece işlem sonunda saçlarınızı ellerinizle tarar gibi dağıtın ve doğal bir görünüm elde edin. İsterseniz başınızı öne doğru yatırıp ellerinizle tarayabilirsiniz. "Kıvırcık saç maşası nasıl yapılır?" sorusu da en çok merak edilen bir diğer soru... Bunun için öncelikle saçlarınızı düzleştirebilir,  ardından yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Dalgalı saç maşası kullanıyorsanız, saçlarınızı plakalar arasına yerleştirebilir, 4-8 saniye kadar bekleyebilirsiniz. Maşa gibi ısıl işlemleri sık sık uygulanıyorsanız, saçlarınızda yıpranmalar olması da kaçınılmaz olabilir. Bunun için Elidor'un Güçlü Saç Uçları Hindistan Cevizi Yağı serisini kullanabilir, saçlarınızın zayıf bölümlerini güçlendirebilirsiniz.