Skip to content

Şampuanınızı Doğru Kullanıyor musunuz? 

Saçlarınızı nazikçe ve derinlemesine temizlemek, kullandığınız şampuandan en iyi şekilde verim alabilmek için şampuan kullanım ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Şampuan, saç bakımında en temel ve yaygın kullanılan üründür. Şampuanların sayısız çeşidi bulunur. Farklı saç tipleri için hazırlanan ürünlerden farklı bileşenler içeren formülasyonlara kadar, her kullanıcının saçlarına birebir uyum sağlayan bir şampuan bulması mümkündür. Siz de saç derinizde nazik ve etkili bir temizlik yapmak, sağlıklı ve hacimli saçlara kavuşmak için saçlarınızın yapısına ve ihtiyaçlarına en uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Ancak şampuan seçiminin yanı sıra şampuanınızı nasıl kullandığınızı da gözden geçirmeye ne dersiniz?

 

Şampuan Nasıl Kullanılır?

"Şampuanı doğru kullanmakta ne var?" demeyin! Elbette şampuanlar, kullanımı son derece basit ve pratik bakım ürünleri arasında yer alır. Fakat siz farkında olmasanız da, şampuanınızı kullanırken birkaç küçük uygulama ipucunu gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Haydi sözü daha fazla uzatmadan, şampuanınızdan en iyi şekilde verim almanızı sağlayacak 3 önemli püf noktasını sıralamaya geçelim.

 

Şampuan Hangi Sıklıkta ve Ne Kadar Kullanılmalı?

Her saç yıkama rutininizde kullanmanız gereken şampuan miktarı, saçlarınızın ne kadar uzun ve gür olduğuna bağlı olarak değişir. Ancak saçlarınız ortalama bir uzunluğa sahipse, avuç içinizin çeyreğine denk gelecek ölçüde şampuan kullanmanız, saçlarınızı derinlemesine temizlemek için yeterli olacaktır. Gereğinden fazla şampuan kullandığınız ve saçlarınızı durularken tüm şampuan kalıntılarını saç derinizden arındıramadığınız takdirde, saçlarınız hızlı yağlanabilir veya ağırlaşabilir.

Gelelim ideal saç yıkama sıklığına! Saçlarınızı her gün yıkamak, saç derinizin doğal sebum üretimi sürecini olumsuz anlamda etkiler. Saçlarınız ihtiyaç duyduğu besin ve yağ desteğini alamadığı için, saç tellerinizde kuru ve cansız bir görünüm oluşabilir. Üstelik saç deriniz saçlarınızı beslemek için daha fazla sebum üretmeye çalışacağından, saçlarınız normalden hızlı yağlanır. Saçlarınızı haftada 3 ya da 4 kez yıkamanız yeterlidir.

 

Şampuanınızı Saç Diplerinize Uygulayın

Saçlarınızı yıkarken tüm kir, yağ ve toz kalıntılarından arındırmanız gereken bölge, saç derinizdir. Şampuanınızı saç uçlarına ve boylarına da yoğun bir şekilde uygulamak, saç tellerinizin cansızlaşmasına neden olabilir. Şampuanınızı saç derinize yaklaşık 20 saniye boyunca masaj yaparak uyguladığınız takdirde, tüm kirlilik kalıntılarını nazikçe arındırabilirsiniz. Saçlarınızı durularken saç uçlarınızdan akan şampuan, saçlarınızın tamamının temizlenmesini sağlayacaktır. 

 

Şampuan Ne Kadar Sürede Değiştirilmeli?

Saçlarınızın yapısında, ihtiyaçlarında ve güncel durumunda bir değişiklik olmadığı sürece, şampuanınızı değiştirmenize gerek yoktur. Aksine, gerek olmadığı halde şampuanınızı sıklıkla değiştirmek, saç derinizin doğal yağ ve nem dengesine zarar verebilir. Başka bir deyişle, şampuan değiştirme sıklığı, saçlarınızın durumuna ve sorunlarına bağlıdır. Örneğin, saçlarınız yoğun işleme ve kimyasala maruz kalmaktan dolayı yıprandıysa, yıpranmış saçlar için onarıcı bakım çözümleri sunan bir şampuan seçebilirsiniz. Saçlarınızı ilk kez boyattıysanız, saç renginizi ve ışıltınızı korumak için tercihiniz boyalı saçlar için şampuanlardan yana olmalı. 

Dönemsel ve hormonal değişiklikler nedeniyle saç derinizde farklı reaksiyonlar gözlemliyorsanız, şampuanınızı bu doğrultuda değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu tip değişiklikler olmadığı sürece ve kullandığınız şampuandan memnunsanız, bir değişiklik yapmanıza gerek olmayabilir. Elbette şampuanınızın kullanım süresine dikkat etmeyi, raf ömrü biten şampuanlarınızı yenilemeyi unutmamalısınız.