Skip to content

Saç Neden Elektriklenir?

Saçlarınızın elektriklenmesini önlemek için, saçların neden elektriklendiğini öğrenerek soruna yönelik çözüm önerilerinden faydalanabilirsiniz.

Elektriklenen saçlar, bakımlı görünüşünüzü bozan ufak ancak can sıkıcı bir etkendir. Özellikle ince telli saça sahip kadınların karşılaştığı bu sorun, saçınızı tararken ve şekil verirken de zorlanmanıza neden olabilir. Saçların elektriklenmesinin çeşitli nedenleri olmakla beraber, bazı ipuçları sayesinde sorunu en aza indirebilirsiniz.

Saçların elektriklenmesinin nedeni, saç tellerinizde biriken negatif ve pozitif iyonlardır. Özellikle yağışların azalması ve havaların kuruması ile beraber ortaya çıkan sorunun asıl kaynağı saçlardaki pozitif yükün artmasıdır. Bu pozitifliği artıran farklı nedenler mevcuttur.

 • Saçlarınızı saç tipinize uygun bir şampuanla yıkamıyorsanız, saçlarınızın daha fazla elektriklenmesine neden olabilirsiniz.

 • Saçlarınızı yıkarken hızlı ve sert hareketlerle masaj yapıyorsanız, sorunun arttığını gözlemlersiniz.

 • Havaların fazla sıcak ya da soğuk olması saçlarınızı zapt edememenize neden olabilir.

 • Kullandığınız taraklar, saçınızın elektriklenmesini etkileyen önemli unsurlardandır.

   

Saç Elektriklenmesine Ne İyi Gelir?

İnce telli ve uzun saçlarınız varsa elektriklenme sorununu tamamen çözmeniz zordur. Ancak bazı yöntemlerle elektriklenmeyi azaltmanız mümkündür.

 

 • Saç elektriklenmesini önleyen ürünler kullanabilirsiniz. Elidor İpeksi Yumuşaklık Serum Bakım Kremi gibi saç bakım ürünleri saçlarınızın daha az elektriklenmesine yardımcı olabilir.

 • Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nemi sunmak için belirli aralıklarla nem maskeleri kullanabilir ya da Hindistan cevizi yağı gibi doğal malzemelerden faydalanabilirsiniz

 • Saçı sık sık yıkamak saç derisindeki sebumun azalmasına neden olur. Saçlarınızın iyice kurumasının önüne geçmek adına, her gün saçlarınızı yıkamamaya özen göstermelisiniz.

 • Saçınızı yıkayıp bir havlu yardımıyla nazikçe ilk ıslaklığını aldıktan sonra saç uçlarınıza Elidor Saç Yağı uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı nemlendiren bakım yağı, elektriklenme sorununu azaltırken hoş kokusuyla kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

 • Uyurken saçların yastık kılıfı ile sürtünmesi saçların elektriklenmesine neden olabilir. Bu nedenle saten, ipek gibi sürtünmeyi azaltan kumaşlardan üretilen yastık kılıflarını kullanmanızda fayda vardır.

 

Saçların Elektriklenmesini Önlemek İçin İpuçları

 • Saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutmamaya özen gösterebilirsiniz. Kurutma makinesi saçın yapısını kurutabileceği gibi, elektrik yüklenmesine neden olur.

 • Sentetik yapılı kumaşlar saçlarınızın daha fazla elektriklenmesine neden olabileceğinden, kullanacağınız toka ve bandanaları seçerken dikkat etmelisiniz.

 • Doğal kıllardan yapılan saç fırçaları kullanmak saç elektriklenmesine çözüm olabilir. Plastik ve metal taraklar ise saçlarınızı daha fazla elektriklendirir. Ayrıca saçınızı taramadan önce fırçayı ıslatmanızda da fayda vardır.

 

Ellerinizi ıslatarak saçınıza hafifçe dokundurabilirsiniz. Suyun nötrleyen etkisi saçlarınızın yatışmasına yardımcı olur.

 

Saçlarınızdaki Elektriklenmeyi Önlemek İçin Etkili Ürünler Kullanabilirsiniz

Tüm bu maddeleri uygularken çok daha iyi bir sonuç için saçlarınızdaki elektriklenmeyi önleyen özel bakım ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Genellikle saç kremi formunda olan ve duş esnasında ya da duş sonrasında kullanılan elektriklenmeyi önleyici bakım ürünleri, kolajen gibi saç tellerine güç kazandıran bileşenler içerebilir. Duş sonrası kullanılan ve kolajen ile desteklenen etkili bakım ürünlerinden biri de Elidor 7si 1 Arada Saç Güzelleştirici Bakım Kremi’dir.

Elidor 7si 1 Arada Saç Güzelleştirici Krem, durulama gerektirmeyen formülüyle kullanım açısından pratiklik sağlarken birbirinden farklı 7 faydayı da beraberinde getirir. Etkili formülü sayesinde saçlarınızı güçlendirir ve 72 saate kadar elektriklenmeye karşı korur. Diğer yandan saçlarınızın kapsamlı bakımını yaparak saç tellerinizi yumuşatır ve parlaklığını artırır. Saçlarınıza 48 saate kadar kalıcılığa sahip olan hoş bir koku kazandıran ürün, aynı zamanda saçlarınıza şekil vermeyi kolaylaştırır ve ısıya karşı dayanıklılık sağlar. 

 

Ürünler

Ürünler