Skip to content

Bob Kesim Saçı Keşfediyoruz 

Tüm dünyayı kasıp kavuran, birçok ünlü ismin denemeden geçmediği bob kesim saç modelleri hakkında merak ettiğiniz tüm detayları öğrenmeye ne dersiniz?

Özellikle son yıllarda tüm dünyada oldukça popüler olan bir saç modeli var: Bob cut hair cut! Türkçeye bob kesim saç olarak çevrilen bu modeller, birçok ünlü ismin çoktan favorisi oldu bile. Hem hacimli hem de modern görünen saçlara kavuşmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer alan bob kesimlerin en büyük avantajı, her yüz şekline kolaylıkla uyum sağlayabilmeleri. Kısacası eğer bu popüler saç modelini denemek istiyorsanız, size engel olacak hiçbir şey yok. Saçlarınızın şekli, yapısı ve yüz şekliniz fark etmeksizin, tarzınıza en uygun olan modeli gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. O halde, bob kesim saç modellerini biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

 

Bob Kesim Nedir?

Bob kesim, çene hizasında kesilen ve ense kısmında hafif bir bombe yaratılan saç kesimidir. Kesimin bombeli bir görünüme sahip olması, boynunuzu daha ince ve zarif bir görünüme kavuşturmanızı sağlar. Bob kesimde saçlar ense hizasından önlere gidildikçe hafif bir eğimle uzar. Bob kesimin bir de kardeşi var: Long bob, bir diğer adıyla lob! Lob saç modelleri, bob kesimlere göre daha uzundur. Saçlar omuz hizasına dek uzanabilir.

 

Bob Kesim Hangi Yüze Yakışır?

Az önce de sözünü ettiğimiz gibi, esasen bob kesimler her yüz şekline uyum sağlayabilir. Ancak bob kesimler de kendi aralarında belirli farklara sahiptir. Yüz şeklinize ve tarzınıza en iyi şekilde uyum sağlayacak modeli belirlemek için her bir saç modeline kısaca göz atmaya ne dersiniz?

 

Sizin Seçiminiz Hangisi: Bob Kesim Saç Modelleri

1. Düz Bob Kesim

En klasikleşmiş bob kesim, küt ve düz modellerdir. Oval bir yüz şekline sahipseniz ve saçlarınız hâlihazırda düzse, bu modeli rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düz bob modeliyle kesilmiş saçlarınızın yüzünüzün iki yanına düşen uzun tutamları, köşeli çene hatlarını gizlemenize olanak tanır. 

 

2. Dalgalı Bob Kesim

Klasik modeller yerine daha hareketli ve salaş bir görünümü tercih ediyorsanız, dalgalı bob kesimler tam size göre. Küt modellere kıyasla daha katlı bir kesime sahip olan dalgalı bob modellerini kolaylıkla şekillendirebilir, saçlarınızda dinamik ve şık bir görünüm yaratabilirsiniz. Bu modeller yuvarlak, oval ve üçgen yüz şekilleri için ideal tercih olabilir.

 

3. Kâküllü Bob Kesim

Taylor Swift'in en ikonik saç modellerinden biri olan kâküllü bob kesim, geniş bir alnınızın ya da uzun bir yüzünüzün olduğunu düşünüyorsanız, sizin için harika bir seçim olabilir. Düz ve küt kesilmiş kâküllerle birlikte kullandığınız bir yumuşak bob kesim modeli ile alnınızı gizleyebilir, yüz hatlarınızı vurgulayabilirsiniz.